wtorek, 27 listopada 2012

Co wiemy o "genie śmierci"?

Amerykańscy naukowcy odkryli gen, który wskazuje o jakiej porze dnia dany organizm ludzki umrze. 

fot. ddmcdn.com
Podczas badań biologicznego zegara, naukowcy z Bostonu szukali genu, który wyznacza przynależność do rannych skowronków lub nocnych marków. Przy okazji odkryli oni wariant genu, który podaje o jakiej porze dnia nastąpi śmierć organizmu. 

Gen ten może zawierać trzy kombinacje nukleotydów – podstawowych składników strukturalnych DNA. Może to być adenina z adeniną (A-A), adenina z guaniną (A-G) lub guanina z guaniną (G-G). 

Jak podaje dr Clifford Saper z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, dany genotyp określa dobowy rytm każdego z nas. Tak więc osoby z genotypem AA budzą się najwcześniej, po nich wstają osoby o genotypie mieszanym, a najpóźniej osoby z genotypem GG. Różnica między nimi w czasie wstawania wynosi średnio około godziny. Według naukowców informacja zawarta w tym genotypie określa także dokładnie porę dnia, w jakiej nastąpi śmierć organizmu. 

Do takich wniosków naukowcy doszli analizując genotyp oraz godzinę śmierci losowo wybranych osób. Do badania wykorzystano dane dotyczące śmierci 1200 starszych osób. Po zestawieniu tych danych okazało się, że osoby z sekwencją AA i AG umierały najczęściej przed godziną 11, natomiast osoby o genotypie GG umierały później, około godziny 18. Tak więc sekwencje nukleotydów odpowiadają godzinie śmierci. 

Na szczęście jest to jedyna informacja dotycząca śmierci zawarta w genach. Na podstawie sekwencji nukleotydów nie da się bowiem wskazać konkretnego dnia, ani roku, w którym nastąpi śmierć.

Czy Waszym zdaniem medycyna przyszłości będzie zdolna aż do tak dalekich i niesamowitych wyliczeń?



8 komentarzy:

  1. Strach się bać.. ja wolałbym nie wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. No ale chwila, rozumiem że chodzi wyłącznie o śmierć z przyczyn naturalnych? (ze starości). Jeśli w genach zapisane są też wypadki, zaczynam chodzić do kościoła ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. To teraz powinni nauczyć się, jak wycinać dany genotyp z łancucha:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. TO ciekawe.. czy możemy mieć na to wpływ? Co można zrobić z taką wiedzą? Pewnie Nobel dla tego kto to rozwiąże.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że jak to zwykle bywa z nauką, podobne odkrycia w pewnym stopniu na pewno zostaną wykorzystane również w celach wojskowych, jakich? To już, jak się obawiam, kwestia zbyt odległą i jedyne na co możemy sobie pozwolić to spekulacje.

      Usuń
  5. A niech tam sobie obliczają, nie ma to większego znaczenia przynajmniej dla mojego życia. I tak dotosowanie organizmu do warunków jest kluczowe, a także wola, a nie kod genetyczny. Jak będę chciał umrzeć rano, to pewnie tak będzie. Niektórzy czekają na rozgrzeszenie od księdza zanim zamkną oczy i w takiej sytuacji może się okazać że to DNA księdza jest ważniejsze niż umierającego. Próbuje się odkryć klucz do życia, a tymczasem jedyne co odkrywają ci naukowcy to predyspozycje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam,
    tu można o tym więcej poczytać:
    http://hms.harvard.edu/content/gene-helps-predict-time-death

    Wymienione jako źródłowe publikacje w plos i oxford dot. "śmierci" genów podczas ewolucji.
    PZDR

    OdpowiedzUsuń
  7. Bredzenie dla bredzenia .....

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf