Jak ostrzega rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin, gdy amerykańskie okręty wyposażone w system AEGIS, będące częścią tarczy antyrakietowej, zbliżą się za bardzo do rosyjskiego wybrzeża, władze tego kraju zmuszone będą zareagować „w najostrzejszy sposób”.
fot. globalpost.com |
Rosyjski wicepremier Rogozin nie powiedział jednak o jaką reakcję dokładnie chodzi. Wspomniał jednak, że amerykańska tarcza antyrakietowa wzmaga wyścig zbrojeń. Dodał także, że choć Rosja również rozwija swój system obrony przeciwrakietowej, nie umieszcza go na terenie innych państw.
Słowa wicepremiera są kolejnym dowodem na to, że budowa tarczy antyrakietowej w Europie rodzi wiele nieporozumień w relacjach między Rosją a USA i NATO. Rosyjskie władze uważają, że tarcza ta może zagrażać ich bezpieczeństwu i dlatego żądają od władz amerykańskich zapewnień i gwarancji prawnych, że system ten nigdy nie będzie użyty przeciw Rosji. Jednak władze w Waszyngtonie nie chcą tego zagwarantować, a NATO jedynie zapewnia, że Rosja nie ma podstaw do obaw, gdyż tarcza nie jest wymierzona w ten kraj.
Jakiś czas temu w tej sprawie głos zabrał także ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Ostrzegł on, że w przypadku niekorzystnego rozwoju sprawy z budową tarczy, Moskwa zaprzestanie dalszych rozbrojeń i kontroli zbrojeń, a także ucieknie się do kontrposunięć, takich jak rozmieszczenie w Rosji nowoczesnych systemów uderzeniowych, pozwalających na niszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie.
Co więcej, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR Nikołaj Makarow ostrzegł kraje na terenie których miałaby znaleźć się elementy amerykańskiej tarczy przed realnym zagrożeniem ze strony Rosji, która mogłaby prewencyjnie uderzyć w obiekty tejże tarczy.
Odnośnie okrętów wyposażonych w system AEGIS należy wspomnieć, że są one uzbrojone w rakiety SM-3 i umożliwiają przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Tym samym okręty te stanowią ważny element nowego amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej,
Jak zapewnia Hillary Clinton, brak porozumienia z Rosją nie powstrzyma Stanów Zjednoczonych przed rozmieszczeniem elementów tarczy antyrakietowej w Europie. Dlatego w 2015 roku USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Następnie w 2018 roku elementy tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.
Czy Waszym zdaniem Rosja ma podstawy do takich posunięć?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się swoimi uwagami