czwartek, 22 listopada 2012

Dlaczego coraz trudniej być kobietą w Arabii Saudyjskiej?

Władze Arabii Saudyjskiej wykorzystują rozwój technologii do śledzenia i ograniczania wolności kobiet. Gdy Saudyjka przekroczy granicę kraju, jej mąż dostaje SMS od służby granicznej, która informuje go o tym fakcie. 

fot. familystuff.com
Arabia Saudyjska interpretuje islam w bardzo rygorystyczny sposób. Przez to jest to jedyny kraj, w którym kobiety do tej pory nie mogą prowadzić samochodu (!). Rygoryzm ten w dużej mierze odnosi się więc przede wszystkim do sytuacji kobiet, ich możliwości rozwoju zawodowego, edukacji, praw i pozycji w społeczeństwie. 

Saudyjka, gdy chce opuścić kraj musi na granicy przedstawić odpowiednie zezwolenie od swojego opiekuna, którym jest mąż, ojciec, syn lub brat. A najlepiej gdy to oni towarzyszą kobiecie w wyjeździe. 

Mimo tak zaostrzonych przepisów, władze posunęły się jeszcze o krok dalej w kontrolowaniu kobiet. Teraz gdy kobieta przekracza granicę kraju, jej mąż lub inny męski członek rodziny jest o tym informowany za pomocą usługi SMS. Co więcej, SMS przychodzi nawet wtedy, gdy kobieta podróżuje w towarzystwie mężczyzny z rodziny. 

Niektórzy Saudyjczycy żartują, że teraz pozostaje im tylko wyposażyć żony w chipy, tak by móc kontrolować każdy ich krok. 

Co jeszcze bardziej kontrowersyjne, od 2010 roku w Arabii Saudyjskiej praktykuje się możliwość poinformowania żony przez męża o żądaniu rozwodu właśnie poprzez wiadomość SMS!

Czy Waszym zdaniem tego typu rozwiązania, choć w innych celach, z czasem mogą zostać implementowane także do państw demokratycznych?


Źródła: intomobile/saudinf/time

6 komentarzy:

 1. Chipy to niedługo wszyscy dostaniemy. Nie potrzeba Arabii Saudyjskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. To ja się cieszę, że jestem jednak kobietą żyjącą w Polsce;) i telefon używam tylko na własne potrzeby

  OdpowiedzUsuń
 3. A ten telefonik nieustannie wysyła sygnały lokalizacyjne... I ma swój numerek identyfikacyjny. Nawet niejeden. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na ilość założonych w Polsce podsłuchów, to całkiem możliwe ;)

   Usuń
 4. Te telefoniki potrafią zdaje się podsłuchiwać "biernie" "w tle", nawet jak się nie rozmawia przez telefonik tylko koło telefoniku. Słowa klucze i takie tam. Takie rozbudowane te systemy operacyjne i ile tam tego pracuje w tle... Myślisz, że go wyłączasz a tu... niespodzianka. W końcu bateryjka jest cały czas. Ale może to moje przewrażliwienie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe informacje znajdują się na temat kobiet w Arabii na stronie http://www.pr-controlled.com/index.php. Kobieta jest na pewno inaczej traktowana w Europie i Ameryce płn niż w krajach Arabii.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf