czwartek, 1 września 2016

Wojna o giganta, czyli jak USA walczy o prawa Apple.


Komisja Europejska wydała decyzję, w sprawie nadużyć podatkowych jakich dopuściła się jedna z najpopularniejszych firm na świecie Apple. Podpisane umowy z Irlandią wprowadziły firmę w nie lada problemy i możliwe że zostanie zobligowana do zapłacenia 19 mld euro. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.Komisja Europejska rozpoczęła sprawdzanie sposobów odprowadzania podatku w Irlandii jeszcze w 2014 roku. Według informacji jakie uzyskano, gigant miał odnosić korzyści fiskalne z umów zawieranych z irlandzkim rządem w roku 1991 oraz 2007. Spółka posiadała w Irlandii filie odpowiadające za obsługę całego świata (poza USA). Podmioty generowały 75% zysków korporacji, dzięki czemu pod względem podatkowym zaoszczędziła ona miliardy dolarów. Niektóre media spekulują, że spółka funkcjonowała na obniżonej stawce 2%, zamiast i tak niskiego podatku CIT który w Irlandii wynosi 12,5 %. Decyzja dotycząca kary podatkowej nie została jeszcze podjęta, niektóre media podają jednak że może być to kwota nawet 19 mld euro. 

Na atak dezaprobaty ze strony Stanów Zjednoczonych nie należało długo czekać. Rząd bardzo agresywnie wypowiadał się na temat działań samej Komisji Europejskiej oskarżając ją o działania ponadnarodowego organu kontrolnego i dyskryminacji amerykańskich korporacji. Co więcej rząd bezpośrednio potępia działania Komisji Europejskiej, która stanowczo przekroczyła swoje uprawnienia grożąc spółce wysokimi karami. Warto jest dodać, że w oficjalnych wypowiedziach padły słowa gróźb skierowane w stronę europejskich przedsiębiorstw znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. 

Cała sprawa obecnie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jak dotychczas Komisja Europejska nie ustosunkowała się w żaden sposób do odpowiedzi.

źródło zdjęcia: thehill.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf