sobota, 31 marca 2012

Podwójne standardy Królestwa Szwecji

W Szwecji, którą często podaje się za wzór przestrzegania etycznych standardów dotyczących praw człowieka, doszło niedawno do skandalu po tym gdy ujawniono, że tamtejsze władze pod przykrywką sprzedawały broń Arabii Saudyjskiej.

Jak podaje portal Intelnews.org do ujawnienia skandalu doszło po tym gdy lokalna stacja radiowa Sveriges Radio wyemitowała dokument opisujący historię firmy założonej przez byłych pracowników szwedzkiej agencji zajmującej się badaniami w dziedzinie obronności podlegającej bezpośrednio Ministerstwu Obrony. Przedsiębiorstwo zarejestrowano w 2009 w Arabii Saudyjskiej i wkrótce zawarło ono kontrakt z saudyjskimi władzami na wybudowanie fabryki broni, gdzie potajemnie produkowano pochodzący ze Szwecji sprzęt wojskowy.

Zdaniem dziennikarzy, którzy ujawnili całą aferę firmie pomagać miały inne agencje rządowe, które udzielać jej miały wsparcia finansowego w postaci wysokich pożyczek przewożonych w walizkach prosto do Arabii Saudyjskiej.

Cała sprawa kładzie się cieniem na dotychczasowych deklaracjach rządu Szwecji, który konsekwentnie powtarzał, że nie będzie sprzedawać broni państwom nie spełniających demokratycznych standardów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf