piątek, 9 marca 2012

Złoto z powrotem do Europy

fot. iprole/sxc.h
Jak to w końcu jest z tym kryzysem? Skończył się czy nie? A może jesteśmy teraz gdzieś pośrodku i niedługo wróci fala wzrostu? Zapewne wielu tak myśli, jednak jak pokazują ostatnie doniesienia zaufanie bynajmniej nie wróciło.

Okazuje się bowiem, że coraz pojawia się coraz więcej sygnałów mówiących, że wiele państw wyraża chęć odzyskania bezpośredniej kontroli nad ich rezerwami złota składowanymi w większości w skarbcu ponad 80 stóp pod budynkiem 33 Liberty w Nowym Jorku.


Najpierw serwis ZeroHedge poinformował o próbach podjętych przez rząd niemiecki, wkrótce potem pojawiło się doniesienie, że również władze Szwajcarii wyraziły chęć zabezpieczenia rezerw złota należących do Narodowego Banku Szwajcarii. Inicjatywa wyszła od czterech członków tamtejszego parlamentu, którzy zaproponowali by:

1) szwajcarskie złoto znajdowało się fizycznie na terenie kraju,

2) zakazać SNB sprzedawać jakichkolwiek rezerw złota,

3) ustawowe zobowiązanie banku centralnego do posiadania co najmniej 20% swoich aktywów w złocie


Czy kolejne rządy będą skłonne powtórzyć kroki podjęte wcześniej przez Hugo Chaveza, który zażądał przewiezienia całego należącego do Wenezueli złota z powrotem do kraju? Walczący z kryzysem w strefie euro Niemcy najwyraźniej liczą się z możliwością, że w razie upadku wspólnej europejskiej waluty niezbędne będzie oparcie się na czymś pewniejszym niż tylko papier.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf