wtorek, 10 grudnia 2013

Czym są planety, które "nie powinny istnieć"?

W ostatnim czasie odkryto co najmniej dwa niezwykłe ciała niebieskie, które poddają w wątpliwość aktualne teorie astronomiczne. Istnienie planety-piekła, czyli Keplera-78b i planety-giganta HD 106906, według tego co głosi współczesna nauka, jest zupełnie niemożliwe. A jednak zostały odkryte.
Czy tak może wyglądać nowa planeta? /fot. NASA

O pierwszej z nich poinformowano pod koniec października bieżącego roku. Została ona odkryta przez dwa niezależne zespoły z USA i Szwajcarii, które analizowały dane pochodzące z należącego do NASA teleskopu Kepler. Orbitować ma około 400 lat świetlnych od nas, okrążając gwiazdę rozmiarami przypominającą nasze Słońce. Jest ona pod względem wielkości bardzo zbliżona do Ziemi, co więcej ma podobną strukturę do naszej rodzimej planety. Różnica jest w temperaturach - Kepler 78b to planeta-piekło, na której panują temperatury przekraczające 1000 stopni Celsjusza a okrążenie rodzimej gwiazdy zajmuje jej zaledwie osiem i pół godziny.

Skąd jednak stwierdzenie, że nie powinna ona istnieć? Otóż opierając się na istniejących teoriach naukowcy zmuszeni są stwierdzić, że planeta musiałaby się uformować wewnątrz własnego słońca i tym samym jej orbita przebiegać by musiała przez jego wnętrze, a to jest niemożliwe.

Podobnie rzecz ma się z inną niedawno odkrytą planetą. Jest nią HD 106906, którą na początku nazwałem planetą-gigantem. Określenie to pasuje do niej idealnie zważywszy, że jej masa jest aż 11 razy większa od masy Jowisza. Jej tajemnica kryje się w tym, że ze wszystkich znanych współcześnie planet jest ona najdalej orbitującą od swojego macierzystego słońca. Biorąc zaś pod uwagę jej rozmiary, pozostaje zagadką w jaki sposób mogła ona w ogóle powstać. Jedna z hipotez mówi, że jest to niedoszłe słońce, któremu niewiele brakowało by stać się kolejną gwiazdą, jednak do tej pory nie przekonała ona większości naukowców. 

Pozostaje pytanie - co stoi za powstaniem powyższych ciał niebieskich? Czy współczesna wiedza o Wszechświecie jest faktycznie tak bogata jak zdawało nam się myśleć?


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Poczytam sobie jeszcze inne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Relatywnie niedawno myśleliśmy, że Ziemia jest płaska; dziś wiemy o istnieniu Czarnych Dziur, bozonu Higgsa i kwarków. Co będziemy wiedzieć za kilkaset lat?

  Oto odpowiedź na ostatnie pytanie artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. za kilkaset lat nadal nic nie bedziemy wiedziec

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf