czwartek, 20 marca 2014

Q-Warrior odpowiednik Google Glass używany przez wojsko? To tylko kwestia czasu

Firmowane przez światowego giganta elektroniczne okulary mają według zapowiedzi stać się prawdziwym przebojem, który będzie również kolejnym krokiem w rosnącej digitalizacji społeczeństwa. Dziwnym by jednak było gdyby również wojsko nie dostrzegło nowych możliwości jakie one dają. Czy faktycznie nie dostrzegło?

Brytyjska firma BAE Systems opracowała właśnie specjalny zestaw Q-Warrior, który już wkrótce może zagospodarować tę niszę. Co prawda oficjalnie nikt jeszcze nie przyznał, że doszło do podpisania kontraktu, ale zarówno producent jak i przedstawiciele armii USA przyznają, że już wkrótce sprzęt ten będzie przez nich testowany.


fot. Mashable

Q-Warrior ma być uzupełnieniem najnowszego wyposażenia wojskowego TALOS, które uwzględniać będzie również egzoszkielet z nowym rodzajem zbroi mającej wbudowany system monitoringu, którego zadaniem jest monitorować stan zdrowia żołnierza, ogólną kondycję fizyczną a także rzecz jasna dokładnie określać jego lokalizację. Jak jednak informuje portal Mashable, już wkrótce do tego wyposażenia dołączą specjalne okulary, których zadaniem będzie również gromadzenie ogromnej ilości danych z pola walki. Dzięki nim żołnierz będzie mógł precyzyjnie określić dystans jaki go dzieli od obserwowanego przedmiotu, wyświetlić trójwymiarową makietę budynku, bądź też uruchomić widok z kamery latającego nad polem walki drona.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o innej technologii, która do złudzenia przypomina tą opisywaną w książce "Następne 100 lat" George'a Friedmana. Przedstawiony powyżej opis nowoczesnej zbroi, która ma zostać wykorzystana na polu walki, została przez niego również przedstawiona w opisie wspomnianej wojny polsko-tureckiej. Czyżby więc Friedman miał aż tak bogatą wyobraźnię, że inspiruje naukowców? A może ma on dostęp do wyników badań i wojskowych planach, o których świat dowiaduje się dopiero 5-6 lat później? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf