czwartek, 28 sierpnia 2014

Dziwny jest ten świat... teraz Iran i Stany Zjednoczone mają wspólnego wroga

Jeszcze niedawno mówiło się o mającej wkrótce wybuchnąć wojnie między USA i Iranem. Obie strony deklarowały otwartą wrogość i gotowość do konfliktu. Nagle jednak okazało się, że na Bliskim Wschodzie wyrósł nowy, znacznie groźniejszy przeciwnik, który zdaje się odsunął dotychczasowe różnice na dalszy plan. 
 
fot. DagosNavy / wikipedia


Powstanie Państwa Islamskiego otwarcie rzucającego wyzwanie nie tylko Izraelowi, Europie i Stanom Zjednoczonym, ale też układowi sił na Bliskim Wschodzie sprawił, że doszło do paradoksalnej sytuacji. Nagle w jednym obozie przeciwników ISIS znaleźli się zarówno Amerykanie jak i Irańczycy i Syria Baszara Al-Assada.

Głośna sprawa egzekucji dziennikarza Jamesa Foleya będąca równocześnie wyzwaniem rzuconym Stanom Zjednoczonym zwróciła na ISIS uwagę opinii publicznej całego świata. Niewiele pojawiło się natomiast informacji na temat aktywności dotychczasowego wroga USA, Syrii, której lotnictwo uderzyło na szereg znajdujących się na terenie Iraku pozycji ISIS. W ataku zginęło co najmniej 50 osób pozwiązanych z organizacją.


Wkrótce po tym pojawiły się doniesienia o przekroczeniu przez irańskie wojska pancerne granicy z Irakiem i ataku na pozycje państwa islamskiego. W tym samym czasie przestrzeń powietrzną przemierzają amerykańskie drony. Między obiema siłami nie ma jednak jakiejkolwiek komunikacji.

Czy USA mogą się sprzymierzyć z Syrią i Iranem aby wspólnie walczyć z ISIS i ich "kalifatem"? A może mamy do czynienia z konfliktem, gdzie kilka stron zupełnie się ignoruje licząc na fakty dokonane?2 komentarze:

 1. Where can I read this in english? Best wishes! xxx Jack

  OdpowiedzUsuń
 2. Hello,

  I am a correspondent in Toronto & Ottawa News: www.globalnews.ca/toronto

  On the page kodlwadzy.pl I came by chance, but I'm very impressed!

  I wanted to suggest the possibility of the publication of your articles on our website.

  I will need 3-4 articles on current topics to start, published in the July - August. Please translate them and send to me in English.

  Please treat the topic as a priority, if you depend on cooperation.

  Regards,

  Jack Steller

  Global News Toronto & Ottawa
  www.globalnews.ca/toronto

  steller.torontonews@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf