wtorek, 16 lutego 2016

Możliwości i nowe technologie jakie daje drukarka 3d.

Drukarka 3D jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych sprzętów za oceanem. Zastosowanie drukarki i jej możliwości stale rosną, od implantów medycznych ratujących życie po tworzenie dzieł sztuki. Architekci i konstruktorzy starają się znaleźć niemalże każdą formę zastosowania tego urządzenia zmieniając tym samym otaczającą nas rzeczywistość.Drukarka 3D pozwala na tworzenia bardzo skomplikowanych kształtów. Jednym z pomysłów jest zastosowanie jej do drukowania budynków, mostów. Technologia pozwala bowiem na tworzenie elementów, które nie są możliwe przy użyciu standardowych materiałów budowlanych.  Dla przykładu, drukarka pozwoliłaby na zmodyfikowanie formy izolacji ścian, zamiast więc korzystania z najpopularniejszego materiału styropianu lub wełny mineralnej w zaciszu własnego domu przy użyciu drukarki moglibyśmy stworzyć materiał izolacyjny. 

Na co pozwala technologia?


Obecnie ograniczają nas w dużej mierze koszty. Tanie urządzenia drukują z jednego rodzaju materiału. Droższe modele pozwalają na realizację skomplikowanych projektów ze sproszkowanych materiałów tj. : metal, gips, polimery. Kolor nie ma żadnego znaczenia, ponieważ drukarka miesza barwniki na tej samej zasadzie co powszechne drukarki 2D. Co więcej najlepsze modele pozwalają na łączenie różnych materiałów przy jednoczesnej zmianie ich właściwości fizycznych: przewodzenia elektryczności czy zmiany właściwości izolacyjnej.


Zaawansowane drukarki działają poprzez zraszanie sproszkowanych materiałów warstwa po warstwie, łącząc cząstki w wcześniej zaprojektowany wzór. Warto wiedzieć, że w trakcie fazy projektowania i samego drukowania urządzenie informuje nas o ilości zużytego materiału. Pozwala to na zniwelowanie jakichkolwiek odpadów. Wielkie firmy konkurują ze sobą prezentując ciągle udoskonalaną technologię np. na zeszłorocznych targach firma Arup przedstawiła proces łączenia ze sobą rur stalowych wykorzystując tylko jedną czwartą materiału używanego dotychczas.


Obecnie największym ograniczeniem drukarki jest jej wielkość. Nie jesteśmy w stanie drukować przedmiotów większych od samej drukarki. Nad tym problem pracują już niektóre firmy, oferując sprzedaż urządzeń o wielkości około sześciu metrów. 

Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego można śmiało powiedzieć że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 


źródło: iflscience.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf