środa, 17 sierpnia 2016

Financial Martial Law w praktyce - historia sprzed 83 lat


83 lata temu w kraju szczycącym się wolnością i prawami człowieka wprowadzono dekret, który obecnie jest podawany jako przykład Financial Martial Law. Executive Order numer 6102 był rozporządzeniem pozbawiającym majątku każdego obywatela. Każdy kto po okresie I wojny światowej upatrywał w złocie ostoję spokoju i stabilizacji finansowej został obrabowany przez własny rząd.

“All persons are hereby required to deliver on or before May 1, 1933, to a Federal Reserve Bank or a branch or agency thereof or to any member bank of the Federal Reserve System all gold coin, gold bullion and gold certificates now owned by them.” 
[Wymaga się aby wszystkie osoby dostarczyły do dnia 1 maja 1933 lub wcześniej do rezerwy federalnej, jej biura lub agencji albo do dowolnego banku systemu rezerwy federalnej wszystkie złote monety, złoty bulion i certyfikaty złota obecnie w ich posiadaniu.]

Osoby, które nie wyrażały chęci poddania się woli rządu, czyli takie które nie miały najmniejszego zamiaru oddawać dorobku życia czekała bardzo surowa kara. Bardzo wysoka grzywna 10 tysięcy dolarów, lub 10 lat więzienia. Dla porównania koszt budowy nowego domu w tamtym okresie wynosił kilka tysięcy dolarów. Co więcej warto pamiętać, że dolar miał zupełnie inną wartość niż obecnie, ponieważ był odpowiednikiem wartości określanej przez wagę złota. Od standardu złota odszedł dopiero prezydent Nixon. I dla przykładu w trakcie jego kadencji do momentu zmiany systemu finansowego 1 uncja złota kosztowała 33 dolary. Obecnie 1 uncja kosztuje około 1500 dolarów. 

Wracając do roku 1933. Posiadacz 1 uncji złota mógł spodziewać się otrzymania w zamian papierek o wartości 20,67$, czyli obowiązujący wówczas parytet złota. Kilka miesięcy później rząd podniósł wartość 1 uncji złota do 35$ za uncję  dewaluując tym samym dany wcześniej masom papier z miejsca o 75%. W tym okresie skonfiskowano jedynie 1/5 złotych monet znajdujących się w obiegu. Pozostałe rząd uznał, że zaginęły. Warto jest wiedzieć, że wiele z monet znajdujących się w rezerwach bankowych także zniknęło gdy tylko pojawiły się plotki na temat nowego dekretu. 

źródło zdjęcia: theglobaldispatches.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf