środa, 25 kwietnia 2018

Korea Północna wstrzymała testy nuklearne - skąd ta zmiana?Góra położona ponad głównym miejscem badań nuklearnych w Korei Północnej Punggye-ri prawdopodobnie się rozpadła po ostatniej próbie nuklearnej zeszłej jesieni, co wzbudziło obawy związane z katastrofami radioaktywnymi i klęskami środowiskowymi, jak twierdzą geolodzy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Chinach.


Minęło mniej niż tydzień po tym, jak przywódca Korei Północnej Kim Jong-un ogłosił, że natychmiast zawiesi testy nuklearne i rakietowe przed spotkaniem z Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową, sugerując alternatywny powód zamknięcia tej strony. .

"Upadek na miejscu wymaga stałego monitorowania materiałów promieniotwórczych z miejsca badań jądrowych", napisali geolodzy w badaniu, które pojawi się w kolejnym wydaniu Geophysical Research Letters .

Wybuchy jądrowe uwalniają ogromne ilości ciepła i energii. Po teście bomby atomowej 3 września ubiegłego roku, naukowcy twierdzą, że "eksplozja wytworzyła ubytek i uszkodzony" komin "skał" z pobliskiej góry Mantap, która może wymywać radioaktywność. Szacowany na 100 kiloton, wybuch był szósty test 10 razy silniejszy niż którykolwiek z poprzednich pięciu. Dla porównania, bomba, która została zdetonowana nad Hiroszimą w 1945 roku, miała 15 kiloton . Około 8,5 minuty po eksplozji odnotowano trzęsienie ziemi o sile 6,3 z czterema kolejnymi trzęsieniami ziemi wygenerowanymi w ciągu następnych tygodni.

Gromadząc wysokiej jakości dane sejsmiczne i badając zdjęcia satelitarne przed i po testach, naukowcy byli w stanie określić, w którym miejscu roiło się od trzęsienia ziemi, i które rzeczywiście zostały spowodowane przez testy. Wcześniejsze testy zmieniły zdolność obszaru do wytrzymania naporu tektonicznego do tego stopnia, że ​​wcześniej nieaktywne defekty tektoniczne osiągnęły stan "krytyczny". Dalsze zakłócenia i przyszłe testy jądrowe w regionie mogą generować bardziej niszczycielskie trzęsienia ziemi.

"Biorąc pod uwagę historię testów nuklearnych przeprowadzonych przez Koreę Północną pod tą górą, test jądrowy o podobnej wydajności spowodowałby upadek na jeszcze większą skalę, powodując katastrofę ekologiczną" - czytamy w artykule.

Odkrycia potwierdzają badania opublikowane w zeszłym miesiącu, które wykazały podobne wyniki, sugerując, że zdarzenia tektoniczne były w rzeczywistości spowodowane przez człowieka, a nie wynikiem naturalnie występującej aktywności tektonicznej. W dokumencie opisano wstrząs domowy, najprawdopodobniej "gwałtowne zniszczenie pękniętego komina skalnego z powodu pęknięcia wnęki".

Żadne materiały radioaktywne nie zostały zebrane wzdłuż granicy Korei Północnej i Chin, ale chińscy urzędnicy obawiają się, że radioaktywny pył może być wymywany przez pęknięcia i dziury w uszkodzonej górze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf