czwartek, 30 sierpnia 2012

Jakich produktów GMO musisz unikać? Poznaj najnowsze Top 10!

Genetycznie modyfikowana żywność to coraz częściej standard, zasadniczą kwestią jest jednak poznanie kategorii produktów, które są permanentnie "ulepszane". Podstawową wskazówką dla naszej obrony jest trzymanie się wysokiej jakości ekologicznych źródeł, ale nie zawsze jest to możliwe. W temacie szybka "ściągawka" najczęściej genetycznie modyfikowanych roślin i substancji. 

fot. netdna-cdn.com
Specjaliści podkreślają, że lista produktów spożywczych wolnych od GMO w rzeczywistości nie istnieje. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać zwodnicze sztuczki marketingowe stosowane przez dzisiejszych producentów "dbających o nasze zdrowie", którzy chcą jedynie nakłonić konsumenta do zakupu. 

Jak okazało się w ostatnim czasie, wiele marek typu "eco-friendly" nie jest faktycznie pozbawionych GMO. Dotyczy to nawet produktów, które mają etykietę "Non-GMO" ! 

Nie dziwi więc, że wielu z tych "ekologicznych" i "naturalnych" producentów (takich jak np. Kashi), wydało miliony dolarów na walkę z inicjatywą etykietowania każdego produktu GMO. Staje się coraz bardziej jasne, że przedsiębiorstwa po prostu nie dbają o nasze zdrowie, co łatwo można sprawdzić dociekając kto (jaka firma) jest właścicielem na najwyższym poziomie (wspomniane wcześniej Kashi jest własnością Kellogg’a). 

Poniżej najnowsza lista 10 produktów, które najprawdopodobniej zawierają GMO: 

1. Kukurydza 

2. Soja 

3. Cukier 

4. Papaja 

5. Aspartam (tak, aspartam jest genetycznie modyfikowany! Ujawniono to już w latach 90-tych) 

6. Rzepak 

7. Cukinia 

8. Żółty squash 

9. Nabiał (ponad 1/3 pochodzi z nieekologicznych produktów mlecznych z USA, które nadal zawierają genetycznie zmodyfikowany hormon firmy Monsanto o nazwie rBGH. Hormon pochodzi ze sklonowanego DNA, obecnie jest on zakazany w ponad 27 krajach) 

10. Bawełna (najczęściej w postaci oleju z nasion bawełny) 

Dopóki właściwe ustawodawstwa krajowe oraz ustalenia międzynarodowe nie nakażą bezwzględnego etykietowania produktów GMO lub w ogóle zabronią obrotu nimi na rynku, ważne jest, aby chronić swoje zdrowie przed skutkami genetycznie modyfikowanej żywności. 

Czy Waszym zdaniem jest dziś jeszcze szansa na wyparcie GMO z rynku? Jakie mogą być skutki spożywania tego typu żywności w niedalekiej przyszłości? 



13 komentarzy:

  1. Niektóre pozycje na tej liście mnie zaskoczyły! Trzeba uważać...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe zestawienie - dziś już chyba wszystko powinno się znaleźć w tym rankingu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To racja - gdyby mieli wprowadzić etykiety GMO to chyba każda rzecz w markecie musiałaby ją mieć. Co do mnie, to przyszłość GMO jest obiecująca, ale nie dla konsumentów:/

      Usuń
  3. Cały czas zaskakuje mnie wszechstronność Autora i podejmowane tematy - i tym razem się nie zawiodłem;) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wysłanie audiobooka w prezencie od Pana Asystenta!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i również Pana serdecznie pozdrawiam, dziś wieczorem opublikuję tekst, który z pewnością Pana zaciekawi.

      Usuń
  4. Każdego rodzaju cukier? Czy tylko ten najpopularniejszy, biały - rafinowany? W końcu czymś elyty muszą sobie słodzić i nie truć się przy okazji ;]

    Mleka i innych nabiałów nie ruszam po obejrzeniu tego wykładu..
    http://www.youtube.com/watch?v=FJGK4jhgfI4

    Kto by pomyślał, że taka dobra kukurydza będzie 'zajechana' przez GMO ;/

    OdpowiedzUsuń
  5. Co to jest "żółty squash"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest pewnego rodzaju odmiana dyni, w Polsce raczej niespotykana, przynajmniej nie w normalnych sklepach. Tutaj znajduje się zdjęcie: http://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_crookneck_squash

      Usuń
    2. Widywałem coś takiego w Polsce. Chciałem zauważyć, że artykuły ostatnio są coraz słabsze, a ten wygląda jak przetłumaczony na szybkiego i od tak z angielskiego.

      Usuń
    3. Bardzo przepraszam, niestety działania związane z wydaniem nowej książki są bardzo absorbujące.

      Usuń
    4. Jak się to czyta to ręce opadają... Jak już coś jest tłumaczone w ten sposób to wypada przynajmniej podać źródło.
      Z pozdrowieniami

      Usuń
  6. Ciekawe czy ta lista dotyczy tylko produktów w USA, czy w Polsce także?

    OdpowiedzUsuń
  7. C14H18O5N2 - nie rozumiem jak można genetycznie zmodyfikować sztucznie wytwarzany ester? Nie jestem chemikiem więc fajnie by było jak by ktoś mnie oświecił.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf