czwartek, 11 września 2014

Czy Chiny tworzą nowy archipelag?

Na Morzu Południowochińskim na co najmniej pięciu rafach koralowych tworzone są nowe wyspy. Za projektem stoją władze chińskie jednak póki co nikt nie wie dlaczego to robią.


Wody Morza Południowochińskiego leżą u brzegów Chin, Wietnamu, Tajwanu, Malezji i Filipin. Każde z tych państw rości sobie prawa do jak największej części tego terytorium, jednak przynajmniej teoretycznie wody międzynarodowe pozostają neutralne. Pływają po nim okręty pod różnymi banderami, ale też łatwo tam napotkać amerykańskie okręty wojenne, które od lat patrolują okolicę. To może się już wkrótce zmienić w związku z podejrzanymi działaniami Chińczyków.

Jak informuje BBC miliony ton skał i piasku przenoszone są z dna morskiego a następnie sypane po powierzchni rafy tworząc tym samym nową ziemię. Na niej stawiane są już nowe budynki, jeżdżą ciężarówki i koparki, a wszystkiego strzegą chińscy żołnierze dający sygnały by nie zbliżać się do nowej wyspy. Przypuszcza się, że Pekin tworzy te nowe wyspy by następnie zasiedlić je swoimi obywatelami i rościć sobie tym samym prawa do powiększenia własnego terytorium, a przede wszystkim wydłużyć zasięg swoich wód terytorialnych. Na samych wyspach powstanie najprawdopodobniej baza lotnicza, która w razie potrzeby udzieli wsparcia chińskiej flocie.

Jedną z raf, na której powstaje wyspa jest Johnson South Reef, którą w 1988 Chińczycy przejęli od Wietnamu w wyniku bitwy, w której poległo 70 Wietnamczyków, stworzenie na niej wysp zamieszkanych przez chińskich obywateli może skutecznie utrwalić władzę Pekinu nad tym terytorium. 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf