środa, 3 września 2014

Czy można wyśledzić człowieka przy pomocy bakterii jakie zostawia po sobie?

Kiedy pojawiamy się w nowym miejscu, bakterie żyjące na naszym ciele w błyskawicznym tempie rozchodzą się po naszym bezpośrednim otoczeniu. Po 24 godzinach nowo zamieszkały dom ma już taką florę jak poprzedni.

fot. singularityhub.com

Mikrobiolodzy z Home Microbiome Project pracują obecnie nad stworzeniem metody pozwalającej określić nasz bakteriologiczny ślad, analogiczny do tego jaki dziś zostawiamy podczas surfowania w sieci (digital footprint). Dzięki niej naukowcy będą w stanie po samej florze bakteryjnej w danym miejscu określić czy dana osoba przebywała tam w ostatnim czasie. 

Jak mówi członek zespołu Jack Gilbert, współcześnie ludzie spędzają znaczne ilości czasu wewnątrz budynków co ma też wpływ na obecność określonych grup mikrobów w pomieszczeniach, celem projektu jest bliższe przyjrzenie się tym subtelnym relacjom jakie zachodzą między ludźmi a mikroorganizmami, które żyją wewnątrz naszych ciał, na ich powierzchni oraz w naszym otoczeniu. 

Podczas trwających sześć tygodni badań analizowano obecność bakterii w pomieszczeniach, do których wprowadziły się badane osoby. Codziennie dokonywano wymazu z ich rąk, stóp i nosów, jak również pobierano próbki z takich miejsc jak włączniki świateł, blaty i podłogi a następnie poddawano analizie. Z badań wynikało, że najbardziej podobna flora występuje u ludzi na dłoniach, podczas gdy w nosach bakterie u każdego były zupełnie inne, jak można się domyślać im większa zażyłość między badanymi osobami, tym bardziej bakterie żyjące na ich ciałach były do siebie podobne. 

Jaką wiedzę mogą dać wyniki takich badań? 

W pierwszej kolejności jest to przede wszystkim wiedza na temat rozprzestrzeniania się bakterii w miejscach gdzie przebywa człowiek, z pewnością pozwoli to również dokładniej określić jakie drobnoustroje wywołują pewne choroby. Są jednak także inne konsekwencje. Jak przyznaje Gilbert nasze mikrobiomy (ogół mikroorganizmów występujących w naszym ciele) są na tyle unikalne, że przy odpowiedniej technologi może być możliwym całkiem precyzyjne określenie czy i kiedy dana osoba mieszkała pod danym adresem.


źródło: SingularityHub

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf