środa, 17 września 2014

Niemiecki minister: Google powinno ujawnić swój algorytm

Globalny koncern Google powinien stać się bardziej transparentny i ujawnić algorytm jakiego używa do tworzenia rankingu stron - powiedział w wywiadzie dla "Financial Times" niemiecki minister sprawiedliwości.
Heiko Maas /fot. Wikipedia

Zdaniem niemieckiego polityka Heiko Maasa Google powinno stać się bardziej przejrzyste dla użytkowników i doprowadzić do "uwolnienia" algorytmu na jakim oparta jest wyszukiwarka internetowego giganta. Zabrał on też głos w opisywanej niedawno na blogu "Kod Władzy" sprawie potencjalnego podziału Google jako firmy za dużej i tym samym ograniczającej konkurencję na rynku (przypomnijmy, że w Niemczech powstaje właśnie ustawa, która może mieć właśnie takie konsekwencje).

Maas stwierdził:

Takie rozwiązanie zawsze będzie ostatecznością. Mamy w tej chwili kilka prób podjętych w tej sprawie na poziomie zarówno państw jak i europejskim, wkrótce możemy się również spodziewać rozwiązań drogą sądową. Powiedziałbym raczej, że póki co nie osiągnęliśmy momentu, w którym musimy zacząć rozmawiać o podziale. Znacznie więcej sensu miałoby, również z punktu widzenia konkurencyjności i europejskiego rynku IT, jeśli udałoby się osiągnąć rozsądne porozumienie.

Czy owym "rozsądnym porozumieniem" miałoby być ujawnienie przez Google swojej największej tajemnicy? Zapewne gigant będzie się przed tym bronić jak tylko może, gdyż to właśnie fakt, że informacje o rankingach pozostają w sekrecie sprawia, że w wyszukiwarce pojawia się niewiele różnej maści SPAMu, który z pewnością by wrócił jeśli nagle każdy wiedziałby jak dostosować swoja stronę do oczekiwań wyszukiwarki. Cała sprawa może mieć też drugie dno i być kolejnym już ciosem zadawanym przez niemieckie władze firmom, które współpracowały z NSA, a których udział w procederze podsłuchiwania ujawnił Edward Snowden. 
 


źródło: Financial Times

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf