środa, 16 maja 2018

Medycyna - przeszczep głowy

Medycyna i technologia idą w zawrotnym tempie do przodu. Skomplikowane operacje i eksperymenty, o których coraz głośniej w sieci mogą przerazić nie jedną osobę. Od kilku lat wśród naukowców jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów jest przeszczep głowy, który po raz pierwszy miał być wykonany w 2013 roku. Operacja  nie została przeprowadzona.

Sergio Canavero, jest pierwszym chirurgiem, który zdecydował się podjąć temat i rozpoczął debatę nad możliwością przeszczepu głowy. Pierwsze oficjalne informacje i stanowisko lekarza pojawiły się kilka lat temu. Planowanie kontrowersyjnej operacji podjął się Xiaoping Ren, chirurg, który wspiera projekt i podejmuje jak podaje CNBC kolejne kroki przeprowadzając badania. 

Recenzja przebiegu operacji napisana przez niezależnych naukowców została opublikowana w bieżącym Raporcie Translacyjnym w tym miesiącu. Raport przede wszystkim stawia ważne pytanie: "Czy jesteśmy gotowi na przeszczep ludzkiej głowy?". Odpowiedź brzmi: nie.

Chirurdzy muszą najpierw pokonać kilka olbrzymich naukowych przeszkód, zanim przeszczep stanie się rzeczywistością, pomijając całkowicie etyczne aspekty całego przedsięwzięcia. 
Nowy raport wyjaśnia, że osoba po przeszczepie z nowym ciałem może "popaść się w szaleństwo" od nieprzewidywalnego stresu. Wskazują również, że inni naukowcy "przewidzieli nawet, że odbiorcy BHT [transplantacja ciała do głowy] doświadczyliby dysonansu umysłu i ciała, które konsekwencją mogłoby być szaleństwo i śmierć".

"Pacjenci, którzy przeżyją BHT, mogą mieć szczęście, że żyją. Koszty przeżycia mogą być jednak wysokie "- dodają.

"Nie wiadomo, w jaki sposób umysł dostosuje się do nowego ciała, Ludzkie procesy poznawcze nie pochodzą ani nie są zlokalizowane wyłącznie w mózgu, a także, jak układ nerwowy będzie funkcjonował po tym, jak BHT jest podobnie nieznany".
"Konsekwencje mogą być katastrofalne."

Odrzucenie nowych części ciała jest jednym z głównych problemów związanych z wszelkiego rodzaju transplantacjami. Przy pełnym transplantacji ciało-głowa organizm będzie najprawdopodobniej stawał w obliczu kolosalnej odpowiedzi immunologicznej, wymagającej ogromnej ilości leczenia immunosupresyjnego.

Wątpiono nawet, czy operacja jest możliwa, ponieważ udane ponowne połączenie rdzenia kręgowego u ludzi nie zostało jeszcze udowodnione, chociaż Canavero ponownie podłączył rdzeń kręgowy 16 myszy, psa z różnym powodzeniu.

W 2017 r. Canavero przeprowadził test operacji na dwóch zwłokach wraz z Renem. Mieli początkowo ogłosił, że operacja będzie wykonywana w grudniu 2017 roku na młodego rosyjskiego ochotnika z rzadką chorobą genetyczną o nazwie Rdzeniowy zanik mięśni. Do operacji nie doszło.

Na razie Canavero pozostaje przekonany, że operacja będzie kontynuowana i, co najważniejsze, zakończy się sukcesem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf