środa, 9 maja 2018

Apokaliptyczne widmo - gdy "świat wstrzymuje oddech" cz 3

O włos od zagłady, tak można opisać zdarzenia, które przytaczam w tych postach. Wszystkie zdarzyły się naprawdę, co najważniejsze w wielu wypadkach nie doszło do tragedii tylko i wyłącznie dzięki rozsądkowi garstki osób. 
Okręt podwodny B-59

W szczytowym momencie kryzysu kubańskiego, pojedynczy radziecki okręt podwodny zbliżył się do obcych wód. Wkrótce został wykryty przez okręty US Navy, które zaczęły zrzucać małe ładunki głębinowe o wielkości granatu. To był sygnał dla B-59 do wynurzenia w celu identyfikacji, niestety rosyjska załoga nie była tego świadoma.

Amerykanie, jednocześnie nie mieli pojęcia, że B-59 był uzbrojony w pojedynczą nuklearną torpedę o niszczycielskiej sile równej atomowej bombie Hiroszimy. Okręt podwodny był kołysany przez małe eksplozje w lewo i w prawo, a temperatura wewnątrz znacznie przekroczyła 38 stopni Celsjusza (100 ° F).

Rosjanie, początkowo byli pewni, że są atakowani , dowodzący oficerowie łodzi podwodnej zaczęli rozważać, wystrzelenie torpedy. Aby mogło dojść do ataku potrzebna była zgoda trzech głosów. Jeden z dowódców  Wasilij Arkhipow nie wyraził zgody na przeprowadzenie ataku. Jednocześnie przekonywując że Amerykanie zrzucając pociski zapewne chcą aby statek się wynurzył. Postawa Arkhipowa prawdopodobnie uratowała nie tylko wojska amerykańskie ale także zapobiegła rozpoczęcia wojny nuklearnej.

Jak to ujął sekretarz McNamara: "Wojna nuklearna zbliżyła się znacznie bardziej, niż ludzie sądzili".

Goldsboro B-52 Crash 

W styczniu 1961 r. uległ zniszczeniu bombowiec B-52 z dwoma bomami atomowymi Mark 39, co spowodowało zrzucenie 8-mega tonowego ładunku atomowego w Goldsboro w Północnej Karolinie. W czasie katastrofy rząd USA zaprzeczył, że istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo wybuchu bomby. Odtajnione informacje opublikowane w 2013 r. Pokazują jednak, że jedna bomba była bardzo bliska zrobienia tego właśnie.

Nadzorca bezpieczeństwa jądrowego Parker Jones powiedział w raporcie, że "jedna prosta, dynamo-technologia, przełącznik niskiego napięcia stanął między Stanami Zjednoczonymi a poważną katastrofą." Każda bomba była około 250 razy bardziej niszczycielska niż bomba zrzucona na Hiroszimę. Gdyby wiatr wiał w odpowiednim kierunku, śmiertelny opór radioaktywny mógł dotrzeć do Nowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf