sobota, 4 maja 2013

Transformator Tesli najpotężniejszy na świecie?

Czy wynalazki Nikola Tesli
 czekają na swoje ponowne odkrycie?
(fot. static.neatorama.com)
Minęło już 70 lat od śmierci Nikola Tesli, inżyniera i wynalazcy serbskiego pochodzenia. Jego innowacyjne wynalazki po dziś dzień budzą jednak nasze zainteresowanie. Wynalazca jest autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w kilkudziesięciu krajach. Do najważniejszych dokonań Tesli zaliczyć można chociażby silnik elektryczny, autotransformator, radio, elektrownię wodną, czy baterię słoneczną. 

Dziś Muzeum w Hot Springs (Arkansas) jest miejscem najnowszej demonstracji "najpotężniejszego transformatora na świecie". Czy to prawda? I co wiemy na temat tego wynalazku?

Transformator Tesli (nazywany także cewką Tesli czy generatorem Tesli) to powietrzny transformator wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów. Twórcą cewki wysokonapięciowej jest wspomniany Nikola Tesla. Ze względu na widowiskowość procesu, koncepcja opisanej technologii jest niejednokrotnie spotykana w literaturze science-fiction oraz licznych grach komputerowych. 

Zachęcam do zobaczenia filmu na temat badacza i jego cewki, film został wyprodukowany przez Muzeum w Hot Springs:


W 2007 roku na Festiwalu Cochella, firma Syd Klinge (z Los Angeles) przedstawiła interesujący nagranie dotyczące działania generatora Tesli:


Później, w 2011 roku, zespół badaczy z Kalifornii postanowił odkryć sekrety naturalnych piorunów poprzez budowę największej na świecie cewki Tesli. Na czele zespołu stanął inżynier elektryk Greg Leyh. Obecnie trwa zbiórka środków niezbędnych do budowy największej podwójnej cewki Tesli (dziesięć pięter wysokości), które będą zdolne do wytwarzania "elektrycznego łuku" liczącego 60 metrów długości. W ramach projektu stworzono prototyp w skali 1:12. 

Na zakończenie przedstawiam "pokaz" potęgi transformatora Tesli, który miał miejsce kilka dni temu w Muzeum w Hot Springs (Arkansas):


Koncepcja wolnej energii była rodzajem obsesji Tesli, który pod koniec swojego życia wykorzystywał każdą wolną chwilę na jej poszukiwanie. Tesla twierdził: (...) ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (...). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało.

Czy Waszym zdaniem Tesla odkrył tajemnice energii? Czy naprawdę był jednym z największych wynalazców wszechczasów?

Źródła: activistpost/secretsofthefed/godlikeproductions

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/05/transformator-tesli-najpotezniejszy-na.html

12 komentarzy:

 1. Moim zdaniem to był wielki naukowiec, na pewno jego dokonania dopiero będą wykorzystywane i to przez następne pokolenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki Pana zdaniem wynalazek Nikola Tesli jest najbardziej wartościowy?

   Usuń
  2. myślę, że właśnie opisany przez Pana transformator!

   Usuń
 2. Bardzo interesujące nagrania!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tesla odkrył tanie źródła energii, niestety nikomu nie są one na rękę. Tylko kasa się liczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dochodzą do nas informacje o kolejnych tanich źródłach energii, niestety wciąż funkcjonują bardziej w sferze "teorii niż praktyki":

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/04/nowa-bateria-moze-byc-kluczem-do-taniej.html

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy pomysł na artykuł. Sam trochę zaczałem grzebać o Tesli, to była niesamowita postać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. coś w temacie:

   http://www.joemonster.org/art/20985

   Usuń
  2. Dziękuję za link i zachęcam do lektury dzisiejszego artykułu;)

   Usuń
 5. Podobno Tesla kopiował swoje wynalazki od innych, ale nie wiem ile w tym prawdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba raczej na odwrót... To Tesla był pierwszy w wielu przypadkach ale niestety w powszechnej świadomości utrwaliło się co innego - np. głośna sprawa z radiem - nawet w szkole mnie uczyli, że to Marconi je wynalazł! A przecież Tesla wygrał proces patentowy w tej sprawie, niestety dopiero po swojej śmierci...
   A tym, który kradł wynalazki był Edison [zresztą jak się dobrze poszuka, to nawet można znaleźć jego dosyć szczerą wypowiedź na ten temat], choć oczywiście też nie można przesadzać w tym temacie, bo facet swoje także dokonał!

   Usuń
 6. Wszech czasów, a nie "wszechczasów".

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf