wtorek, 6 sierpnia 2013

Co wiemy na temat "niewidzialnej" japońskiej armii

Na papierze Japonia jest krajem - pacyfistą. Konstytucja Japonii zakazuje posiadania tradycyjnej armii, która formalnie jest nielegalna. Niedawno opublikowany raport pokazuje, w jakim stopniu kraj ten ma jedną z najlepiej wyposażonych "niewidzialnych" armii na świecie. Na czym polega fenomen japońskiej armii?

fot. lfort.files.wordpress.com
Japońskie siły zbrojne eufemistycznie nazwane są "Self Defense Force" (SDF) i stanowią rozszerzenie policji. SDF to dziś jedne z najlepiej wyposażonych oddziałów na świecie z budżetem 6 miliardów dolarów rocznie. "Japonia przez długi okres czasu prowadziła politykę izolacjonizmu", podkreśla Narushige Michishita, dyrektor Institute for Policy Studies w Tokio. "To było bardzo wygodne, nie trzeba było angażować się w żadne konflikty. Jednak dziś USA chcą zmusić Japonię do większej aktywności", dodaje. 

Partia rządząca w Japonii - LDP - potwierdza najnowsze rewelacje. Liderzy partii zauważają, że "Stany Zjednoczone chcą, aby japońskie siły militarne były współmierne do naszej pozycji ekonomicznego mocarstwa. USA prosi nas dziś o podjęcie bardziej aktywnego wykorzystania posiadanej broni i zasobów ludzkich". Dodatkowo premier Shinzo Abe domaga się zmian w konstytucji, które usuną pacyfistyczne zapisy i zaspokoją pragnienia USA w regionie. Wszystko wskazuje na to, że Japonia chce działać wspólnie z USA z dala od Europy i kierować swoją uwagę w stronę Azji. 

"Japonia to strategiczny partner i klient armii USA", mówi Corey Wallace, wykładowca na Uniwersytecie w Auckland. "Australia i Wietnam wyraziły już zainteresowanie zakupem zaawansowanych technologii wojskowych z Tokio. Japońskie okręty podwodne są szczególnie uznawane na całym świecie, podobnie ich niszczyciele korzystają z unikatowego systemu bojowej (ATECS)", dodaje badacz. Niektórzy podkreślają także, że ​​Japonia jest zdolna do wyprodukowania broni jądrowej w ciągu zaledwie sześciu miesięcy... 

Czy Waszym zdaniem Japonia pragnie być jednym z rozgrywających militarnych graczy na arenie międzynarodowej?Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.

11 komentarzy:

 1. Ciekawy tytuł artykułu;) ale odpowiada treści. Faktycznie - dziś armia Japonii formalnie nie istnieje, ale w praktyce jej rozwój gna do przodu. To łakomy kąsek dla USA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zainteresowanie;) To prawda, Japonia "przerywa milczenie" i wyraźnie podejmuje kroki zmierzające do militarnego zaangażowania przy boku USA.

   Usuń
  2. ...a kiedy spuszczali na siebie bomby atomowe;))

   Usuń
 2. wszyscy dziś się zbroją, tylko nie Europa... źle na tym wyjdziemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbroją się na różne sposoby. Gdzie tu bezpieczeństwo...
   A tu mam przy okazji: zbrojenia na inny sposób, czyli "anonimowość" w sieci. Ha, ha, ha... Jak ktoś myśli, że jest anonimowy to chyba nie przemyślał dokładnie tematu:
   http://wolna-polska.pl/wiadomosci/uwaga-na-bezpieczenstwo-tor-2013-08?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=uwaga-na-bezpieczenstwo-tor
   W końcu komputery to tylko ciągi liczbowe, o ilorazie inteligencji zero-jedynkowym, na podłożu materialnym. Na jeden ciąg znajdzie się inny równie interesujący a nawet bardziej. Takie mam skojarzenia z "kibitkami" tylko co będzie Sybirem?

   xxx

   Usuń
  2. anonimowość w sieci? to fikcja;) no chyba, że ktoś jest jednym z 10 najlepszych hackerów, ale oni też powoli wpadają;)

   Usuń
  3. Dziś każdy podgląda każdego. Obawiam się, że nawet nie jesteśmy świadomi skali zjawiska oraz stopnia zaangażowania służb oraz rządów krajowych.

   Usuń
 3. Jak dla mnie to Chiny i tak przodują, chociaż o tym się nie chwalą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przypomnieć, że niedawno Chiny ujawniły raport przedstawiający stan swojego wojska. Polecam:

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/04/chiny-ujawniaja-swoj-potencja-militarny.html

   Usuń
  2. dzięki, na pewno przeczytam;)

   Usuń
 4. Polecam Czytelnikom najnowszy wpis;)

  Dlaczego wojsku i prywatnym korporacjom tak bardzo zależy na podwodnych dronach?

  http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/08/dlaczego-wojsku-i-prywatnym-korporacja.html

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf