sobota, 10 sierpnia 2013

Naukowcy opracowali unikatową baterię!

Naukowcy z Royal Society of Chemistry stworzyli niewielką baterię, która jest wykonana z elastycznego materiału. Ten potężny superkondensator liczy zaledwie kilka nanometrów i może pomóc firmom elektronicznym w opracowaniu zupełnie nowych urządzeń mobilnych. 

fot. blogcdn.com
Superkondensator jest atrakcyjniejszy od tradycyjnej baterii, ponieważ może przechowywać niemalże tyle samo energii co inne produkty tego typu na rynku.

Co ważne, dodatkowym atutem jest bardzo długi czas rozładowywania. Pozostałe kondensatory zwykle wykonane są z węgla lub innych polimerów. W rezultacie są one stosunkowo kosztowne, czego konsekwencją są wysokie ceny elektronicznych gadżetów. 

Zespół z Royal Society of Chemistry, kierowany przez profesora Oliver G. Schmidta, zbadał wykorzystanie tańszych materiałów, w tym dwutlenku manganu. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania wydają się być unikatowymi przy obecnym stanie wiedzy na rynku.

"Nasz wynalazek to nowej klasy urządzenie energetyczne, które może przechowywać dużą energię i wypełnić lukę pomiędzy akumulatorami i konwencjonalnymi kondensatorami" powiedział dr Chenglin Yan, lider grupy badawczej z Drezna. "Liczymy na wykorzystanie naszej baterii w telefonach komórkowych, tabletach a nawet komputerach", dodaje. 

Bateria ta może być stosowana w zakresie wielu zminiaturyzowanych technologii, w tym wyrobów medycznych i nanoimplantów. Ponadto elastyczna właściwość może otworzyć nowe możliwości w zakresie użytkowania przyszłej elektroniki. "W porównaniu z innymi kondensatorami, które nie są przenośne i są stosunkowo dużych rozmiarów, nasze urządzenie wykazuje szybkość i niezawodność", dodają badacze. 

Czy Waszym zdaniem czeka nas przełom?



Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.

10 komentarzy:

  1. Świetna rzecz, tylko czy korporacje na to się zgodzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. FirmOM nie firmĄ. Komu, czemu pomóc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...cenny głos w dyskusji;) przy takiej liczbie artykułów nie trudno o jedną literówkę;) nie raz widziałem większe byki na głównej onetu czy tvn;) wchodzę tutaj codziennie i mogę potwierdzić, że styl i jakość tekstów Orwellsky'ego są ponad przeciętną polskiej blogosfery;)

      Usuń
    2. Dziękuję za uwagę;) drobna literówka już została naprawiona. Picu25 - dziękuję za miłe słowa. Dodam, że każda krytyka (nawet najmniejsza) jest dla mnie elementem budującym i pozwalającym rozwijać projekt w coraz to lepszym kierunku;) Serdeczności i miłej niedzieli, Victor Orwellsky

      Usuń
  3. Albo kondensator albo bateria, to są dwie różne rzeczy choć mogą być wykorzystywane do podobnych celów, a kondensatory są jak najbardziej przenośne, i w każdym urządzeniu np komórce, są ich dziesiątki, autor nie ma pojęcia o tym co pisze tzn. co to jest bateria a co kondensator.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odsyłam do pogrzebania w sieci i anglojęzycznych źródeł. Zespół opracował urządzenie, które najprościej mówiąc łączy w sobie funkcję baterii (magazynuje energię), ale i kondensatora (ogranicza przedostawanie się zakłóceń do sieci energetycznej, podtrzymuje dopływ energii w razie przerwy itd.). Niekonsekwencja terminologiczna wynika z początkowej fazy badań i braku finalizacji projektu, jak i używania podwójnych pojęć przez samych twórców. Pozdrawiam! VO

      Usuń
    2. faktycznie, jest taka możliwość. dziękuję za wyjaśnienie

      Usuń
  4. Mnie i tak zastanawia jedno - skoro jest tyle alternatywnych źródeł energii, dlaczego ciągle płacimy krocie i lejemy bez końca benzynę do samochodów...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że szybko nie ulegnie to zmianie, aż do wyczerpania zapasów ropy na świecie.

      Usuń
  5. Zachęcam do lektury najnowszego wpisu !

    Poznaj trzy nowe państwa, które mogą powstać do 2025 roku!

    http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/08/poznaj-trzy-nowe-panstwa-ktore-moga.html

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf