środa, 2 kwietnia 2014

Neutralność sieci jest zagrożona!

Jak podaje Dziennik Internautów 3 kwietnia w Parlamencie Europejskim dojść ma do ważnego głosowania, podczas którego mogą ważyć się losy internetu jaki znamy dzisiaj.

ColinBroug/sxc.hu

Według DI Parlament Europejski pracuje obecnie nad nowymi przepisami telekomunikacyjnymi, który ma na celu stworzenie jednolitego dla całej UE rynku łączności elektronicznej. Przy okazji tej ustawy mówi się przede wszystkim o regulacjach dotyczących roamingu i korzystnych dla użytkowników rozwiązań związanych ze znacznym obniżeniem opłat za korzystanie z telefonów komórkowych poza granicami kraju. Równocześnie jednak przy okazji tej ustawy mogą zostać wprowadzone regulacje dotyczące internetu, które uznać można nawet za zamach na jego neutralność.


Usługi specjalistyczne

Chodzi o zapisy dotyczące tzw. usług specjalistycznych, które mają dostęp tylko do wybranych treści, usług lub ich dowolnej kombinacji. Marcin Maj z DI twierdzi, że tego typu rozwiązanie, w przypadku zastosowania zbyt szerokiej definicji, sprawi, że operatorzy zaczną oferować dostęp do internetu z wyłączonym dostępem do niektórych usług (np. sieci P2P, telewizja online). Do tego wykup do tych usług może być uzależniony od biznesowych ustaleń między danym serwisem a dostawcą internetu. W ten sposób bogatsze firmy mogłyby zawierać porozumienie, na mocy którego w jego ofercie możliwy będzie dostęp tylko do jego serwisów (na przykład Google mógłby uniemożliwić korzystanie z innych wyszukiwarek, albo utrudnić dostęp do konkurencyjnych wobec YouTube serwisów oferujących filmy online) co w efekcie może zupełnie zabić powstające dopiero startupy. Tego typu ustalenia mogłyby stać się zabójcze dla wspomnianej neutralności sieci, która do tej pory umożliwiała równy dostęp do wszystkich usług a decyzja o ich wyborze należała do internauty.

Co można zrobić? Jesienią są wybory do Europarlamentu. To doskonały moment by zwrócić uwagę na ten problem obecnych europosłów. Co więcej istnieje szansa, że odpowiedni lobbing w mediach pokazujący, że istnieje również ciemna strona ustawy o rynku łączności elektronicznej sprawi, że politycy przyjrzą się sprawie znacznie dokładnie.


 
 

2 komentarze:

  1. W Polsce wybory w maju :-))) już kłamstwa sypią się w mediach obficie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Pojekt Ujawnienie na you tube.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf