środa, 16 kwietnia 2014

Piramida w Północnej Dakocie, czyli historia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej

Zlokalizowano ją na zupełnym odludziu, w niezamieszkanej okolicy w Północnej Dakoty, jednego z najsłabiej zaludnionych stanów USA. Najbliżej znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Nekoma. Stamtąd wystarczy podjechać 1,4 mili by zobaczyć ogromną betonową piramidę.

Stanley R. Mickelsen Safeguard Complex - taką nazwę nosi opuszczony kompleks wojskowy położony w okolicach miasta Nekoma w Północnej Dakocie. Został on nazwany na cześć generała głównodowodzącego amerykańskimi wojskami powietrznymi. Kompleks wyróżnia się na tle setek podobnych obiektów na terytorium USA i za granicą ze względu na niezwykłe konstrukcje, które można znaleźć na jego terenie. Największe zainteresowanie budzi przede wszystkim budynek radaru, który do złudzenia przypomina egipskie piramidy.

fot. Dailymail

Kompleks został zbudowany w roku 1975 jako kolejny element wielkiego systemu obrony przeciwlotniczej Stanów Zjednoczonych mających zabezpieczyć terytorium USA przed atakiem ze strony Sowietów. Na wyposażeniu znajdowało się około 100 rakiet antybalistycznych różnego typu. Przestrzeń powietrzna była nieustannie skanowana w celu wykrycia wszelkich możliwych zagrożeń nadlatujących w kierunku terytorium USA.

fot. Dailymail

Dlaczego zdecydowano się na kształt piramidy? Nie wiadomo, faktem jest jednak, że obiekt pochłonął miliony dolarów, ale był wykorzystywany przez zaledwie rok. Wkrótce bowiem po jego otwarciu cały program zawieszono a następnie kompleks został zamknięty. W ten oto sposób zostały nam tylko zdjęcia i pytanie: po co?

 Gdyby ktoś chciał obejrzeć aktualne zdjęcia kompleksu to można je zobaczyć za pomocą Google Street View, współrzędne:

48° 35′ 21.91″ N, 98° 21′ 24.26″ W

fot. Google Street View
 


źródło:.dailymail.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf