środa, 7 maja 2014

Wielka eksplozja w mieście Qazvin w Iranie! Czy był to tylko wypadek?

Jednym z przemysłowych miast na północy Iranu wstrząsnęła wczoraj ogromna eksplozja. Trwają walki z rozprzestrzeniającym się ogniem, sprzeczne są również doniesienia co do liczby ofiar.

fot. Jon Sullivan/Wikipedia

Jak podają źródła irańskie i izraelskie do eksplozji doszło we wtorek wieczorem w okolicy liczącego ponad milion mieszkańców miasta Qazvin. Służby ratunkowe wciąż próbują opanować żywioł, sprzeczne są jednak informacje na temat liczby ofiar - gubernator Saeed Mirhaba twierdzi, że nikt nie zginął podczas wybuchu, jednak źródła bardziej niezależne, takie jak agencja FARS donoszą, że liczba ofiar może przekraczać 50 osób.

Qazvin to starożytne miasto będące niegdyś stolicą Persji. Leży ono niedaleko Morza Kaspijskiego około 120 kilometrów na zachód od Teheranu. W Qazvin mieści się Shahid Raja'i jedna z największych elektrowni w Iranie, która generuje blisko 7% energii elektrycznej zużywanej w kraju. W 2009 o mieście zrobiło się głośno ze względu na doniesienia, że w jego okolicy mieści się podziemny  kompleks Behjatabad-Abyek, w którym prowadzone są prace mające na celu wzbogacenie uranu. 

Nieznane są również przyczyny eksplozji. Źródła izraelskie podają, że mogło dojść do zapalenia magazynu drewna i paliwa, które znajdują się w okolicy. Interesujące jest przy tym fakt, że zaledwie dzień wcześniej do Iranu przyleciała specjalna komisja Międzynarodowej Agencji Atomowej mająca dokonać inspekcji jednej z kopalń uranu w środkowej części kraju. 
 
źródło: Google Maps2 komentarze:

 1. Ciekawa informacja. Tylko tutaj można znaleźć tego typu nowiny, po okresie przerwy wracam do czytania bloga i liczę na więcej ciekawych nowin.
  Sytuacja na świecie, skupienie się na konflikcie na Ukrainie to szansa dla Iranu, dla mnie kraju całkiem rozsądnego, chcącego takiej broni, jaką wolno posiadać USA, Chinom, Rosji, Pakistanowi, Indiom, Izraelowi... W czym jedno państwo ma być gorsze od innych? Autorytatywną oceną dyplomatów USA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, elitarność klubu wymaga tego by łatwo nie dopuścić do niego innych. Głównym problemem z programem atomowym Iranu jest to, że mają niedaleko Izrael, który robi wszystko by im go sabotować. I nie ma się im czemu dziwić :)

   Pozdrawiam i zachęcam do stałej lektury :)

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf