wtorek, 3 czerwca 2014

SETI do Kongresu: znajdziemy dowód na istnienie życia pozaziemskiego

Podczas niedawnego spotkania z komisją do spraw nauki amerykańskiego Kongresu Seth Shostak, starszy astronom pracujący w SETI Institute oznajmił, że w ciągu trwania życia obecnego pokolenia dojdzie do znalezienia dowodów na istnienie życia poza naszą planetą.
Spotkanie odbyło się 21 maja, zaproszony został na nie przedstawiciel SETI jako organizacji zajmującej się badaniami nad poszukiwaniem pozaziemskiego życia. Stwierdził on, że mimo wszystko w tej chwili nikt nie posiada niezbitego dowodu by poza Ziemią było jakieś życie, ale jego zdaniem zostanie on odnaleziony jeszcze za życia osób zgromadzonych na sali.

SETI jest niedużą, zatrudniającą zaledwie 24 pełnoetatowych naukowców, z których 2/3 to Amerykanie. Koszt jej funkcjonowania wynosi około 1 miliona dolarów rocznie a pieniądze pochodzą z NASA, National Science Foundation (NSF) oraz od prywatnych darczyńców. SETI zasłynęła wiele lat temu swoją propozycją by wykorzystać prywatne komputery do analizowania sygnałów zbieranych przez satelity. Miały być one analizowane dzięki specjalnej aplikacji ściąganej na dysk i funkcjonującej podobnie do wygaszacza ekranu. W tej chwili korzysta z niej 8,4 miliona użytkowników w 226 krajach.

Przedstawiciele SETI są optymistami i są przekonani, że gdzieś w galaktyce istnieje inteligentne życie i powinno być ono do wykrycia w nieodległej przyszłości. Ich metoda analizowania sygnałów zakłada przede wszystkim, że w końcu odebrany zostanie obcy sygnał od przynajmniej równie rozwiniętej technologicznie cywilizacji co nasza. Nie mają natomiast wątpliwości co do istnienia znacznie prostszych form życia. "Podejrzewam, że Wszechświat jest pełen mikroorganizmów" powiedział Dan Werthimer dyrektor SETI. Zapytani o możliwość istnienia światów zdatnych do zamieszkania przez ludzi odpowiedzieli, że jest ich kilka i co najmniej sześć nadawałoby się do potencjalnej kolonizacji.

Bardzo ciekawa rozmowa, dająca do myślenia z co najmniej dwóch powodów: pokazuje, że tak nieduża jak na amerykańskie warunki instytucja musi się borykać z poważnymi problemami finansowymi, skoro muszą przed politykami deklarować podobne, zupełnie niemożliwe do weryfikacji zapewnienia, po drugie zaś, jak to ma się do kolejnych teorii i domysłów dotyczących UFO?

źródło: Space.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf