poniedziałek, 9 czerwca 2014

Uwaga! Komputer przeszedł test Turinga!

Ta wiadomość może być krokiem milowym dla rozwoju sztucznej inteligencji. Po raz pierwszy w historii komputerowi udało się z powodzeniem zdać słynny test Turinga. 
 
 

Trzech sędziów z Uniwersytetu w Reading było święcie przekonanych, że rozmawiają na czacie z 13-letnim chłopcem, Eugeniuszem Goostmanem z Odessy. W rzeczywistości jednak Eugene to komputer stworzony przez rosyjski zespół, któremu po raz pierwszy w historii udało się opracować maszynę, która z powodzeniem zdała słynny test Turinga.

"Nasz pomysł polegał na tym, że on może twierdzić, że wie wszystko, ale równocześnie jego wiek uznaje za rozsądny fakt, że wszystkiego nie wie. Spędziliśmy ogromną ilość czasu na opracowaniu wiarygodnej osobowości" - skomentował sprawę jeden z członków zespołu, Władymir Welesow.

Test Turinga został opracowany przez Alana Turinga w 1950 roku. Ma on na celu weryfikację tego czy sztuczna inteligencja będzie w stanie na tyle swobodnie prowadzić rozmowę z sędziami, że ci będą przekonani, że rozmawiają z człowiekiem. Podczas testu wszyscy uczestnicy są od siebie oddzieleni, rozmawiają ze sobą za pomocą klawiatury, celem rozmowy nie jest jednak udzielanie prawidłowych odpowiedzi na zadawane pytania a sprawienie odpowiedniego "wrażenia" i skuteczne oszukanie ludzkiego sędziego.

Jak przyznają twócy Eugene'a nie można tu jednak mówić o jakimkolwiek rodzaju sztucznej inteligencji, to bardziej rodzaj sprytnie opracowanego systemu . Mimo wszystko tego typu wiadomość to prawdziwa rewolucja w historii informatyki i komputeryzacji. Jak zauważył Kevin Warwick wizytujący profesor na Uniwersytecie w Reading i wicekanclerz na Uniwersytecie w Coventry komputer, który jest w stanie oszukać człowieka, który będzie myślał, że ten rozmawia z prawdziwą osobą jest w istocie budzikiem dla cyberprzestępczości.źródło: independent / fot. Victor Habbick/freedigitalphotos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf