wtorek, 22 stycznia 2013

"Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę". Po co Szwajcarii największa armia w Europie?

Szwajcarska armia przygotowuje obecnie plan awaryjny dla gwałtownych zamieszek w Europie. Naród ten słynie głównie z banków, zegarków i czekolady, jednak już niebawem może zmierzyć się z masowym napływem uchodźców z "gospodarczo złamanych" państw europejskich. W tym celu zbroi się na potęgę, przewidując najczarniejszy z możliwych scenariuszy: rozpad strefy euro.

fot. panoramio.com
Jedno z najbogatszych państw świata otwarcie wyraziło zaniepokojenie ewentualnym wynikiem narastających kłopotów finansowych w Europie. Szwajcaria prowadzi aktualnie ćwiczenia wojskowe przed możliwością wybuchu zamieszek wzdłuż jej granic. Ćwiczenia nazwano "Stabilo Due", a polegają one głównie na symulacji najbardziej brutalnych scenariuszy niestabilności w całej Unii Europejskiej. 

Szwajcaria utrzymuje swoją neutralność już od dekad i konsekwentnie odmawia przyłączenia się do strefy euro. Bern najbardziej obawia się dziś dezorganizacji armii sąsiednich narodów, która ma nastąpić z powodu kryzysu w strefie euro oraz poważnych oszczędności w ramach poszczególnych budżetów wojskowych państw członkowskich UE. 

Szwajcarska armia zbroi się dziś na potęgę.
Neutralność tego państwa przez wielu
błędnie kojarzona jest z brakiem wojska.
(fot. cnbc.com)
"Nie wykluczam, że będziemy potrzebowali większej armii w najbliższych latach,", podkreślił w ostatnią niedzielę szwajcarski minister obrony Ueli Maurer. Szwajcaria nie powinna mieć jednak problemu z obroną swoich granic. W stosunku do liczby ludności (ok. 7,8 mln obywateli) ten niewielki kraj ma najliczniejszą w Europie armię 200 tys. żołnierzy. Szwajcarskie Ministerstwo Obrony planuje dalszą modernizację armii oraz zakup kolejnych myśliwców.

Szwajcarskie władze wyrażają także obawę przed wielokulturowością, która w konsekwencji ogromnego napływu uchodźców mogłaby mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju i sytuacji społeczno-gospodarczej całego kraju. Wystarczy przypomnieć, że w 2009 roku Szwajcaria podjęła decyzję w referendum o zakazie budowy islamskich minaretów na własnym terytorium.

Czy Waszym zdaniem obawy Szwajcarii są uzasadnione? Czy tak negatywny scenariusz dla Europy już niebawem może się ziścić?


Źródła: cnbc/euobserver/businessinsider

6 komentarzy:

 1. to prawda, ostatnio byłem w szwajcarii i dawno nie widziałem tyle wojska na ulicach jakiegokolwiek innego państwa;) neutralny to nie znaczy pozbawiony wojska.

  OdpowiedzUsuń
 2. w porównaniu z USA i Chinami to chyba niewiele, choć w europie i tak robi wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Zasadniczym jest czy dzisiaj o przewadze militarne świadczy ilość wojska czy przewaga technologiczna. Patrząc na różne kraje można dojść do różnych wniosków. Pewnie złoty środek polega na wyważeniu tych dwóch parametrów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. popieram Pana wypowiedź w 100%!

   Usuń
 4. Wg. Dariusza Rohnki "Stare kłamstwa nowy wzór" (czy jakoś tak podobnie) najbardziej technologicznie zaawansowaną armią świata jest armia rosyjska. A te wszystkie scenki słabości to taka ściema na pokaz. On pisał, że gdyby połączyć armię chińską - ludzie, z rosyjską - technologia wyszłaby najpotężniejsza armia świata. Ale wydaje się mi, że Chiny technologicznie ostro gonią czołówkę i spóły nie będą chcieli. Ludzi już mają. Sztuki walki u "żółtych" to religia.
  xxx

  OdpowiedzUsuń
 5. Naród ten słynie głównie z banków, ... tylko, że te banki nie są kryształowe.
  Kto ma pieniądze ten decyduje. Czyli mafia globalna...

  Wstrząsające rewelacje szwajcarskiego bankiera
  http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=34&p=8634&hilit=banki+szwajcarskie#p8634

  Ukryte miliardy Grecji i Włoch
  http://www.rp.pl/artykul/930084-Ukryte-miliardy-Grecji-i-Wloch.html
  http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=105&p=14182&hilit=banki+szwajcarskie#p14182

  JAK NAZISCI PLANOWALI POWSTANIE IV RZESZY W UNII EUROPEJSKIEJ
  http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=105&p=14751&hilit=banki+szwajcarskie#p14751

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf