piątek, 4 stycznia 2013

Rosja największym producentem ropy na świecie w 2012 roku? W tyle nawet Arabia Saudyjska!

Rosyjski Rosneft stał się największym producentem ropy naftowej na świecie w zeszłym roku. Wyprzedził nawet Arabię ​​Saudyjską, co mają potwierdzać dane Ministerstwa Energii podane do publicznej wiadomości w środę.

fot. dw.de
Rosja, której wpływy z ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią około połowę dochodów budżetowych, dąży do utrzymania poziomu swojego wydobycia ropy na nie mniej niż 10 mln baryłek dziennie aż do 2020 roku. 

Obecnie Kreml zwiększył swój udział w przemyśle naftowym za sprawą umowy nabycia anglo-rosyjskiego TNK-BP za około 55 mld euro. Po przejęciu, które ma być zakończone w pierwszej połowie tego roku, Rosneft stanie się największym na świecie producentem ropy naftowej z wydobyciem 4,6 milionów baryłek ropy dziennie.

Rozległe złoża wschodniej Syberii są postrzegane jako istotne w kompensowaniu malejącej produkcji w Syberii zachodniej. Co więcej, w ostatnim miesiącu Rosja zakończyła rozbudowę swojego azjatyckiego ropociągu sięgającego Oceanu Spokojnego, którym popłynąć ma ropa ze wschodniej Syberii.

Zasoby ropy naftowej na obszarach morskich Rosji szacuje się na ponad 100 mld ton. Stanowią tym samym kolejnego źródła krajowej produkcji ropy. Większość z nich zlokalizowana jest w Arktyce, gdzie tylko firmy państwowe, takie jak Rosneft, będą miały dostęp i zgodę na wydobycie.

Czy Waszym zdaniem Rosja ma szansę stać się światowym liderem w eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego? A może już się to dzieje?


Źródła: stratrisks/dublinnews/bloomberg

6 komentarzy:

 1. No proszę, niech lepiej Rosja siedzi cicho, bo jeszcze USA się tym zainteresuje;) i kto wie, może będzie trzeba na bagnetach jak w Iraku nieść demokrację...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są autorzy, którzy wprost sugerują, że między USA i Rosją panuje nowa zimna wojna. Proszę zwrócić uwagę co ostatnio zrobiono w Moskwie - najpierw zdelegalizowano NGO'sy finansowane przez amerykańskie fundacje, potem zakazano adopcji rosyjskich dzieci przez obywateli USA.

   Usuń
 2. Kto by pomyślał, niezły news - ja sam byłem przekonany, że to arabowie mają najwięcej ropy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Skonfrontujcie to sobie z planowanym eksportem gazu łupkowego z USA.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rosja została wystawiona na odstrzał ,rozpoczęcie 3 wojny , pierwsze starcie zmiażdży
  całkowicie rząd rosyjski ,z tego co mi wiadomo nie będą liderami tylko niewolnikami
  z Rosji nic nie zostanie będą niewolnikami chin ,do zakończenia 3 wojny

  OdpowiedzUsuń
 5. taka jest wersja dokumentu nostradamus

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf