poniedziałek, 25 lutego 2013

Czy będziemy mogli przewidzieć własną ewolucję?

Ogólne zasady ewolucji są dziś w nauce powszechnie akceptowane, jednak jej przyczyny oraz mechanizmy budzą nadal sporo kontrowersji i dyskusji. W opublikowanym niedawno czasopiśmie PLOS Biology, dwaj naukowcy odkryli podobne lub identyczne mutacje genetyczne E. coli mogące pojawić się w oddzielnych populacjach na ponad 1000 pokoleń do przodu (!). Tym samym zespół prowadzący badania doszedł do wniosku, że ewolucja może być "stosunkowo przewidywalna".

fot. 2.bp.blogspot.com
Prof. Danielem E. Liebermanem, antropolog, podkreśla, że ewolucja oznacza zmiany następujące w czasie. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy dalej ewoluujemy, jego zdaniem brzmi: zdecydowanie tak. W każdym kolejnym pokoleniu pojawiają się nowe mutacje genetyczne. Jednak czy jesteśmy w stanie przewidzieć kierunki tej ewolucji? Pierwszy milowy krok został właśnie postawiony. 

Chcąc uchylić rąbka naszej przyszłości, Matthew Herron, badacz z University of Montana i Michael Doebeli, profesor na University of British Columbia, przyjrzeli się trzem populacjom bakterii E. coli. Początkowo, każda populacja posiadała bardzo ogólne warunki dla przyswajania dwóch różnych źródeł pokarmu: glukozy i octanu. Po 1200 pokoleń, każda populacja rozwinęła fizjologię dostosowaną wyłącznie do jednego ze źródeł żywności.

Analiza była możliwa ze względu na nowe osiągnięcia w technologii sekwencjonowania, co pozwoliło naukowcom na analizowanie dużej liczby całych genomów bakteryjnych. Chociaż ewolucyjne zmiany początkowo wydawały się przypadkowe, to z czasem stały się przewidywalne. "Istotne są nie tylko podobne zmiany genetyczne, ale i sekwencja czasowa w której zmiany te zachodzą", podkreśla profesor Doebeli.

Kolejnym ważnym krokiem mają być przyszłe eksperymenty na większych organizmach. Rośliny i zwierzęta mają wykazywać podobne procesy do tych występujących w populacjach E. coli. Ostatnim etapem badań ma być odniesienie do ludzkiej ewolucji i jej przyszłości. Kluczowym będzie "przewidzenie" w którym kierunku nasz organizm ewoluuje za sto, tysiąc, a nawet milion lat. Naukowcy już teraz zastanawiają się, które ludzkie organy mogą zaniknąć, a które wyraźnie wyspecjalizować.

Czy Waszym zdaniem nauka może dać nam odpowiedzi na tak trudne i dalece wybiegające w przyszłość pytania?


Źródła: nature/phys/topix

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/02/czy-bedziemy-mogli-przewidziec-wasna.html

13 komentarzy:

 1. Zmiany są tak wolne, że trudno będzie nam je zauważyć, ale ciekawe wydaje się spojrzenie np. za milion lat;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że zmiany będą widoczne w szybszej perspektywie

   Usuń
 2. Ta pewnie będą robić symulacje przygotowywania się organizmów do globalnego ocieplenia ;) Wszystko w służbie propagandy.

  OdpowiedzUsuń
 3. To akurat interesujące, bo człowiek w zasadzie w sensie biologicznym o nic nie musi już walczyć (zdobywanie pokarmu, ciepło itp.). Jak to się będzie miało na naszą budowę ciała? Ciekawe co wydumają;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki los spotkał np. wyrostek robaczkowy;)

   Usuń
 4. theoldandthenewworld@interia.eu
  Nasza oficjalna gałąź nauki to rodzaj zabawy w prognozy, które mało się maja do rzeczywistych spraw ewolucyjnych człowieka oraz szerokiego programu modyfikacji genomu ludzkiego w świetle najbliższych dekad, za sprawą chociażby GMO czy Chemtrails. Tego typu naukowcy są jedynie "plastrem" do zalepienia luki informacyjnej w świecie prawdziwych badań zlecanych przez military industrial complex czy jednostki powiązane. Zawsze musi być temat do dyskusji na tematy, które są czystą teorią i wogóle nie wpływają na podstawowe cele i przyszłość genetyczna człowieka. O badaniach które mają rzeczywisty oddźwięk na naszą przyszłość dowiadujemy się po fakcie lub też nigdy, gdyż z założenia nie ma sensu ujawniać człowiekowi jego przyszłości i celu istnienia, to stwarzało i stwarza zawsze problemy do MIC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam dla rozwiania niektórych wątpliwości pełny wywiad z prof. Danielem E. Liebermanem (w języku polskim) 'Czy ewolucja człowieka się skończyła?':

   http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1501203,1,czy-ewolucja-czlowieka-sie-skonczyla.read

   Usuń
 5. To trudna sztuka, ale myślę, że na pewien % przewidywań można sobie pozwolić

  OdpowiedzUsuń
 6. Prędzej spróbują zrobić "ludzkie GMO", bo krótszy czas zmian. Czasowo 1200 pokoleń ludzkich... A najgorsze jest to, że naukowcy i ich mocodawcy chcą się "bawić w Boga". Czy ktoś z Was chciałby być efektem ludzkiego majstrowania w genomie?
  xxx

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Victorze, gratuluję ciągłego bycia "na fali". Miałem pewną przerwę, ale od tygodnia zaglądam znów na bloga codziennie. Widzę, że ruszyły dyskusje pod artykułami, to bardzo dobrze;) Pozdrawiam jak zwykle serdecznie Pana i Pana Asystenta, Roman

  OdpowiedzUsuń
 8. Wprawdzie nie na temat, bo pytanie do komentowania jest o przewidywaniu... Tymczasem ja w kwestii formalnej - już sama definicja ewolucji, podana w tekście (zmiany w czasie) jest niejasna. Może dotyczyć zarówno ewolucji, jak i dewolucji, czyli zaniku potencjalnych cech, a nawet utraty - powiedzmy - ogona, w wyniku ataku innego zwierzęcia. Zwierzę miało ogon, a za chwilę nie ma - nastąpiła zmiana w czasie... Również i podany przykład badań nad bakteriami wskazuje, że chodzi raczej o badania nad dewolucją, czyli nad redukcją innych cech decydujących o możliwości życia w różnych warunkach... etc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejścia w nauce są różne - sensu largo każdą zmianę (nawet regresywną) z punktu widzenia dłuższego horyzontu czasowego nazywa się ewolucją.

   Usuń
  2. To prawda, kwestia metodologii. Oznacza to jednak, że współczesna nauka dobiera metodykę do celu, który chce udowodnić.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf