poniedziałek, 18 lutego 2013

Odkryto bakterię, która potrafi tworzyć złoto!

Naukowcy z McMaster University w Hamilton odkryli bakterię, która posiada niezwykłą właściwość: potrafi wytwarzać złote drobinki, aby pozbyć się trujących jonów. Wytrącane przez bakterie Delftia acidovorans cząsteczki złota to zaczątki większych bryłek, samorodków, które można znaleźć np. w złotonośnych strumieniach!

fot. sphotos-b.xx.fbcdn.net
Bakterie Delftia acidovorans żyją w postaci kolonii, które tworzą się na powierzchni złotonośnych żył. Badacze z McMaster  University postanowili poszukać wyjaśnienia nieznanego mechanizmu, który pozwala bakterii przetrwać w toksycznym środowisku. Okazało się, że bakteria produkuje molekuły, które chronią jej błonę komórkową i jednocześnie wiążą jony złota znajdujące się w wodzie w cząsteczki złota. W efekcie powstają nieszkodliwe złote nanocząsteczki o średnicy od 25 do 50 nanometrów. 

"Zadziałał tutaj mechanizm biomineralizacji złota, wyjątkowo mało dotychczas analizowany", podkreślił Nathan Magarvey, badacz pracujący w instytucie chorób zakaźnych im. Michaela G. DeGroote'a. Badacz dodaje, że odkrycie może znaleźć istotne zastosowanie w procesie wydobyciu złota. "Można wykorzystać zarówno bakterie, jak i wytwarzane przez nie cząsteczki. Dałoby się zarówno wytrącać złoto z zawierającej je wody, jak i budować czujniki wykrywające obecność tego pierwiastka w strumieniach oraz w rzekach", dodaje. 

Obok odkrytych Delftia acidovorans należy jeszcze wspomnieć o bakterii Cupriavidus metallidurans (odkryte zostały przez Franka Reitha z Uniwersytetu Adelaide w Australii). Oba gatunki mają zdolność wytwarzania nanocząsteczek złota z zawierających je roztworów, przy czym druga z wymienionych bakterii gromadzi złoto wewnątrz komórek, co utrudnia lub uniemożliwia jego pozyskiwanie. 

Czy Waszym zdaniem bakteria ma szansę znaleźć realne zastosowanie? Czy każdy będzie mógł teraz "wyhodować" sobie złoto w domu?Autorem artykułu jest Victor Orwellsky. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.

12 komentarzy:

 1. To ciekawy pomysł, rozumiem, że potrzebuję kawałka złota i bakterii na niej, żeby to złoto się powiększyło;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak.. jak widać i pierwsze i drugie jest towarem deficytowym;)

   Usuń
 2. Dzisiaj złoto jest w cenie, jak zawsze zresztą w kryzysie. Wszyscy kombinują nad zwiększaniem jego zapasów..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga. Zachęcam do lektury jednego z ostatnich artykułów, który mówi o sprowadzaniu niemieckich zapasów złota z zagranicznych rezerw do kraju:

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/01/niemcy-sciagaja-do-kraju-swoje-rezerwy.html

   Usuń
  2. Dziękuję;)

   Usuń
 3. Ja tam czekam już na kolejną powieść Autora, a na bloga wracam możliwie najczęściej, bo to taki miły wyróżnik pośród codziennej medialnej papki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja czytam jeszcze wolne media i niewiarygodne.pl, ale na tego bloga też często zaglądam

   Usuń
 4. dlaczego człowiek tak upodobał sobie złoto, w końcu to bardzo łamliwy metal. Aztekowie i majowie w ogóle nie cenili tego kruszca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największą wartością dodaną złota jest bez wątpienia rzadkość jego występowania. Bardziej wytrzymały jest chociażby tombak, często ze złotem mylony po cechach zewnętrznych.

   Usuń
 5. wszyscy mowia o zlocie, ale to platyna jest najcenniejsza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i diamenty, szafiry, szmaragdy itp. ;)

   Usuń
 6. artykuł na poziomie onetu. nie tworzy złota tylko pobiera je ze złotonośnych strumieni. na tej samej zasadzie można powiedzieć że kombajn zbożowy produkuje zboże...

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf