czwartek, 21 lutego 2013

Dlaczego uran może stać się cenniejszy niż dzisiejsze złoto?

Uran ma dziś taką samą wartość jak złoto jeszcze dziesięć lat temu. Zdaniem niektórych ekspertów, ceny tego chemicznego pierwiastka wzrosną nawet sześciokrotnie w ciągu najbliższego dziesięciolecia (!). Jądra wszystkich izotopów uranu ulegają rozpadowi radioaktywnemu, co potwierdza olbrzymi potencjał pierwiastka dla wielu różnych jego zastosowań. 

Uran - współczesne złoto?
(fot. mining.com)
Funt uranu można dziś nabyć na rynku za niewiele ponad 42 dolary, co zdaniem analityków jest ceną śmiesznie niską. Istnieją silne argumenty za tym, że wzrost cen uranu będzie miał miejsce jeszcze w tym roku, a na pewno w niedalekiej przyszłości. "Rudy urany są dziś warte tyle, co złoto 10 lat temu. Oczekujemy wzrostu ceny od czterech do sześciu razy w ciągu kilku najbliższych lat", podkreślają eksperci. Prognozowana cena może osiągnąć pułap nawet 250 dolarów za funt i to szybciej niż myślimy.

Po dodaniu kosztów badań i rozwoju, otwarcie nowej kopalni uranu wymaga obecnie ustalenia ceny pierwiastka na poziomie od 100 do 120 dolarów za funt. Daje to na wstępie cenę prawie trzykrotnie wyższą niż ta obecnie (i to bez uwzględniania losów przyszłych zmian podatkowych czy też wahań stóp procentowych). Mimo wszystko, warto zbudować taką kopalnię, na pewno możemy liczyć na przyzwoity zwrot z inwestycji. 

Trzeba jednak pamiętać, że koszta uruchomienia i utrzymania kopalni uranu są ogromne, nawet w zestawieniu z obciążeniami ponoszonymi w przemyśle naftowym. Mówimy o inwestycjach porównywanych przez analityków z programami kosmicznymi, czy też programami obrony narodowej. Kogo zatem stać na takiego rodzaju wydatki? Rząd, ewentualnie możemy mówić o partnerstwie pomiędzy rządem a sektorem prywatnym celem stworzenia odpowiednich konsorcjów. 

Głównym zastosowaniem uranu jest użycie jego izotopu jako materiału rozszczepialnego w bombach jądrowych oraz reaktorach jądrowych. Pierwiastek używany jest tym samym w elektrowniach atomowych oraz w napędzie okrętów podwodnych. Warto nadmienić, że liderem wydobycia rud uranu nie są USA, Rosja, czy Chiny, lecz Kazachstan.

Czy Waszym zdaniem uran ma szanse stać się "nowym złotem"? Co sądzicie o jego przyszłości dla 'dobrych' i 'złych' zastosowań?


Źródła: inagist/theinnoplex/topthenews

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/02/dlaczego-uran-moze-stac-sie-cenniejszy.html

11 komentarzy:

 1. To prawda, złoto jako towar "unikatowy" straci na znaczeniu

  OdpowiedzUsuń
 2. Uran jest dziś w cenie, każdy kto chce produkować bombę atomową musi go posiadać, a jak widać chętnych do tego jest coraz więcej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiemy tylko o niektórych chętnych (np. Iran), a ile jest państw, które działa w tym kierunku a nawet nie wiemy...

   Usuń
 3. Uran to wynalazek współczesności, mimo, że od wieków leży pod ziemią. Złoto wynosi się na piedestał bez jakichś racjonalnych przesłanek, to kwestia umowna, podobnie jak z banknotami i ich wartością. Pozdrawiam serdecznie Autora, Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. racja, równie dobrze możemy umówić się, że to tombak albo miedź ma taką wartość

   Usuń
  2. To prawda, wartość złota jest kwestią umową, jak wiele innych rzeczy. To, że jeden banknot ma taką, a drugi inną wartość także wynika z umowy społecznej. Na pewno w przyszłości i inne towary/dobra otrzymają przymiot prestiżowych.

   Usuń
 4. Ostatnio widziałem naczynia wykonane z uranu, świecą! ;)

  Bardzo interesująca rzecz:

  http://www.orau.org/ptp/collection/consumer%20products/vaselineuv.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajne, można zrobić spore wrażenie na znajomych;D

   Usuń
 5. Tylko Cię szukać rud uranu? Czy w Polsce tez jakieś można spotkać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "tylko gdzie" miało być oczywiście;))

   Usuń
  2. Tak jak mówi artykuł, rudy uranu występują przede wszystkim na terenie Kazachstanu, ale także w Chinach, Rosji, USA na terenie Kanady czy Australii. W Polsce możemy je znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Rudawach Janowickich oraz w Górach Izerskich.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf