czwartek, 7 lutego 2013

Jakim superbohaterem będziesz, dobrym lub złym? Naukowcy już znają odpowiedź!

Czy ewentualne supermoce wykorzystywalibyście w dobrym lub w złym celu? Grupa badaczy podjęła właśnie próbę zbadania wpływu wirtualnych supermocy na indywidualne zachowania wobec innych. Inspiracją do badań była wieloletnia debata nad tym, czy brutalne gry wideo, filmy i programy telewizyjne wywołują u nas podobne reakcje w świecie realnym. 

fot. i.huffpost.com
Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykorzystał najnowocześniejsze wirtualne laboratorium (Virtual Human Interaction Laboratory) i "wyposażył" badane osoby w umiejętność latania. Naukowcy twierdzą, że chcieli zobaczyć, czy wirtualna supermoc uaktywni to co najlepsze czy też to co najgorsze w ludziach. 

"Myśleliśmy o nadaniu im [badanym osobom] umiejętności rentgenowskiego wzroku, ale to było trochę przerażające", wyjaśnia Jeremy Bailenson, profesor komunikacji na Uniwersytecie Stanforda i dyrektor laboratorium. "Ostatecznie rozważaliśmy supermoc oddychania pod wodą oraz umiejętność latania, w końcu wybraliśmy to ostatnie", dodaje profesor. 

Wyniki eksperymentu wskazują, że posiadanie wirtualnych supermocy zachęca w większości przypadków do zachowań empatycznych. Badane osoby, częściej niż w przypadku "zwykłych śmiertelników", decydowały się nieść pomoc innym, m.in. podejmowały działania na rzecz gaszenia wirtualnego pożaru, czy też ratowania dziecka zagubionego pośród ulic wielkiego miasta.

Zespół badaczy jest przekonany, że w przyszłości naukowcy będą w stanie projektować gry, które przygotują ludzi do większej empatii pośród swoich bliźnich. "Jeśli uda nam się zidentyfikować mechanizm zachęcający do empatii, to być może będziemy mogli zaprojektować technologię i gry wideo, które w sposób skuteczny będą promować zachowania altruistyczne w rzeczywistym świecie", podkreśla profesor Jeremy Bailenson. 

A Wy jakim bylibyście superbohaterem? Na posiadaniu jakich supermocy zależałoby Wam najbardziej?


Źródła: beforeitsnews/i4u/yahoo

8 komentarzy:

  1. Super eksperyment, sama wzięłabym w nim chętnie udział;) co do mnie to chciałabym być niewidzialna! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są już specjalne kombinezony w armii USA, które pokazują obraz, który jest za nami. Tym samym sami stajemy się niewidoczni.

      Usuń
  2. Dobre pytanie;) ja mysle, że przenikanie przez ściany to jet to;) ciekawe czy z czasem będzie można tak grzebać w ludzkim dna, żeby takie supermoce dawać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze chciałem studiować na Stanfordzie, jak widać dzieją się tam ciekawe rzeczy

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wiem czy te badania można uznać za miarodajne. Te moce są nierzeczywiste. Potem powrót do realu. Jaki wpływ na wyniki badań mogło mieć ocenianie ze świadomością, że później będę tym kim byłem przed badaniem a badacze będą wiedzieć. Rzeczywista moc, którą ja tylko kontroluję może inaczej wpływać na zachowania "właścicieli" mocy. Np. Crowley dysponował mocami i raczej to nie był wzór do naśladowania. Człowiek, który doświadcza rzeczywistych możliwości niekontrolowanej władzy niekoniecznie musi być altruistą.
    xxx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To trudno mierzalna materia.. wręcz "boska". Pytanie jak można ją poprawnie zbadać i opisać...

      Usuń
    2. To fakt, na pewno inaczej zachowamy się w świecie wirtualnym, a inaczej w realnym. Badania mają więc charakter raczej pilotażowy.

      Usuń
  5. przeciez tak naprawde nic nie pobije superman'a , tez tak kiedys sie nad tym zastanawialem i zaden super heros marvelowski czy dc nie byl chyba mocniejszy no moze apokalips ale to polaczenie wielu mocy. jak bym dostal taka super moc to sam bym chyba zeschizowal ;d

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf