środa, 27 lutego 2013

Stuxnet: jakie kraje stoją za powstaniem tego potężnego komputerowego wirusa?

Nowe dowody wskazują na to, że potężny internetowy trojan znany jako Stuxnet miał być opracowywany już od 2005 roku, a więc pięć lat przed jego pierwszym "wpuszczeniem" do sieci. Nieoficjalnie twierdzi się, że trojan ten został zlecony przez władze Izraela i USA celem ataku na nuklearne plany Iranu. Najwcześniejsze wersje wirusa miały być używane do wysadzania irańskich obiektów jądrowych. 

fot. blogs-images.forbes.com
Nowy raport firmy Symantec stwierdza, że twórcą cybernetycznej broni - trojana Stuxnet - musiały być zawodowe i wynajęte przez zewnętrzne organizacje zespoły specjalistów. Do tej pory przypuszczano, że za ataki odpowiada banda hakerów, działająca z powodu bliżej nieokreślonej zemsty. 

Wirus Stuxnet był tak wyrafinowany, że zespół Symantec potrzebował kilku miesięcy na analizę i zrozumienie jego potencjalnego zagrożenia. "Nie możemy wskazać jakie konkretne osoby stoją za powstaniem tego trojana, ale jedno jest pewne - nie jest on dziełem tylko kilku hakerów lub kogoś działającego z powodu zemsty", wyjaśnia Eric Chien, dyrektor techniczny zespołu Symantec Security Response. 

Do tej pory najwcześniejsza znana wersja wirusa była datowana na rok 2009. Symantec długo szukał "brakującego ogniwa" Stuxnetu i stwierdził, że pochodzi ono jeszcze z 2005 roku. Gdy Stuxnet zaatakował w 2010 roku, był to jeden z pierwszych przykładów ataku cybernetycznego, który potrafił zaatakować "właściwości fizyczne obiektu". Wirus spowodował nadmierne rozpędzenie wirówek do wzbogacania uranu w zakładzie w Natanz (Iran) powodując ich uszkodzenie.

Wirus Stuxnet stał się podwaliną dla wielu innych narzędzi hakerskich oraz kolejnych wirusów. W lipcu 2012 roku za pomocą następcy Stuxnetu zatrzymano pracę w zakładach w Natanz i Fordo, dodatkowo odtwarzając na tamtejszych głośnikach komputerowych maksymalnie głośno utwór Thunderstruck zespołu AC/DC.

Czy Waszym zdaniem za potężnym trojanem faktycznie stoją izraelskie oraz amerykańskie władze? Czy wirusy tego rodzaju naprawdę będą w stanie wysadzać budynki?


Źródła: reuters/bbc/redorbit

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/02/stuxnet-jakie-kraje-stoja-za-powstaniem.html

12 komentarzy:

 1. To potężne narzędzie, pamiętam, że o mały włos nie wysadzili całego budynku przez aktywacje wirusa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. idąc tym tropem można wskazać także na inne budynki, niekonieczne na terenie Iranu

   Usuń
 2. Przy takim stopniu zaawansowania technologii nie wierzę w przypadki i grupkę "pomysłowych Dobromirów".
  xxx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też w to nie wierzę;) ale jak się mawia "przypadkom czasem trzeba pomóc" ;))

   Usuń
 3. Rozważam też prowokacje ze strony innego kraju. Może to nie USA lub Izrael, ale np. Korea Północna. Mogło jej chodzić o celowe wywołanie konfliktu.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://rense.com/1.imagesH/switch_dees.jpg

  Następca Stuxneta grasuje w sieci

  Nie tylko nowatorskie działanie, ale także skuteczniejsze od tradycyjnego sabotażu, spowolniło irański program i zmusiło Teheran do poniesienia ogromnych kosztów na opracowanie i wymianę wirówek. Rozdział ten jednak nie został jeszcze zamknięty a nowo wykryty trojan, którego nazwano "synem Stuxneta" lub Duqu, nosi znamiona opracowania przez te same ośrodki, które wypuściły poprzednika.
  dakowski.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teheran najlepiej gdyby pozbył się komputerów w zakładach atomowych;)

   Usuń
  2. Dziękuję za rozwinięcie tematu. Warto przyglądać się dalszemu ewoluowaniu tego wirusa i miejscom gdzie zostanie "skierowany".

   Usuń
 5. Czy symantec wskazał na USA i Izrael?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Symantec w raporcie stwierdza, że "sygnał" prowadzi do USA i Izraela. Poza tym wiele źródeł prasowych powołuje się na ten fakt, niezależnie od Symantecu.

   Usuń
  2. Ok, dzięki;)

   Usuń
 6. Flame: odkryto nowego potężnego szpiegowskiego wirusa.
  Potężny wirus wykradający dane wymierzony przeciwko komputerom w Iranie, Izraelu i innych krajach Bliskiego Wschodu został odkryty przez rosyjskich ekspertów. Wirus był wykorzystywany przez lata do tego, co wydaje się być sponsorowanym przez rząd cyber szpiegostwem.

  Rosyjska firma cyber-bezpieczeństwa Kaspersky Lab mówi, że wirus/malware o nazwie kodowej Flame, jest największym i jednym z najbardziej skomplikowanych cyber-ataków jaki kiedykolwiek odkryto. Opisuje, że najbardziej ucierpiały komputery w Iranie - lecz Izrael, Syria i inne kraje na całym Bliskim Wschodzie zostały również zainfekowane.

  Wirus działa pobierając dane z kamer, mikrofonów w komputerach, kopiując pliki, wykonując print screeny itd wysyłając je dalej do odbiorcy.


  | Wirus Stuxnet uszkadza elektrownie jądrowe na świecie? | Globaliści wykorzystując spotkanie ds cyberprzestrzeni chcą uchwalenia globalnego traktatu dotyczącego cenzurowania internetu. | Gerald Celente. Trendy 2012. Cyberwojny |

  więcej:
  http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/flame_odkryto_nowego,p1385539153

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf