wtorek, 25 czerwca 2013

Dokąd ucieka Edward Snowden?

Człowiek, który niedawno ujawnił, że rząd USA kontroluje miliony e-maili, czatów i rozmów, szuka schronienia w odległych krajach. Na niewiele zdały się nawoływania amerykańskiego rządu o wydanie byłego agenta Edwarda Snowdena, który "dzięki pomocy przyjaciół podróżuje dziś po świecie bez ważnego paszportu". Gdzie ukrywa się Snowden i na czyją pomoc może liczyć?

Edward Snowden: bohater, zdrajca, czy narzędzie
w rękach wrogów USA? (fot. scmp.com)
Edward Snowden w ostatnich dniach z Hong Kongu przedostał się do Rosji. Relacje na linii Moskwa-Waszyngton stały się wyraźnie napięte. Co ciekawe, USA mają umowę o ekstradycji z Hongkongiem, jednak nie dotyczy ona przestępstw o charakterze politycznym, a za takie uważane jest szpiegostwo (podaje "Washington Post").

Amerykański senator Charles Schumer stwierdził, że "Władimir Putin wiedział i aprobował lot Snowdena do Rosji, a fakt ten może spowodować poważne problemy w stosunkach amerykańsko-rosyjskich". "Putin zawsze chętnie uciera nosa Stanom Zjednoczonym. Widać to po decyzjach względem Syrii, Iranu, a teraz Snowdena" dodaje senator w wywiadzie dla CNN.

Edward Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze. W ekwadorskiej ambasadzie w Londynie już od ponad roku ukrywa się założyciel WikiLeaks Juliana Assange i wydaje się, że schronienie znajdzie tutaj także Snowden. Ekwador (wraz z m.in. Wenezuelą i Kubą) jest członkiem ALBA - bloku rządów lewicowych w Ameryce Łacińskiej, które znane są ze swojej "antyimperialistycznej" postawy.

Gdzie Waszym zdaniem może ukrywać się teraz Edward Snowden?

Mapa przedstawia ostatnie znane miejsca pobytu Edwarda Snowdena (Hawaje, Hong Kong, Moskwa).
Przypuszcza się, że były agent mógł udać się wczoraj na Kubę, do Wenezueli lub Ekwadoru.
(fot. activistpost.com)

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/06/dokad-ucieka-edward-snowden.html

10 komentarzy:

 1. Nie zdziwiłbym się, gdyby był już w amerykańskim więzieniu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe czy teraz razem z Assangem nie utkną na zawsze w ekwadorskiej ambasadzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julian Assange na razie nie ma wyboru i musi siedzieć zamknięty w ambasadzie. Snowden może mieć więcej szczęścia i chodzić wolno ulicami Ekwadoru.

   Usuń
 3. USA sporo straciło na sprawie - inne kraje pokazują teraz, że są bardziej demokratyczne i wolnościowe, niż "wielkie i nieomylne Stany Zjednoczone".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to racja, teraz nawet chiny w mediach wydają się być bardziej "tolerancyjne" niż wyrok, który stany wydały już na Snowdena.

   Usuń
  2. Zgodzę się z Panami - Stany straciły w związku ze sprawą sporo na swoim wizerunku. Co gorsza, amerykański rząd nie wie nawet w posiadaniu jakich tajnych danych jest Snowden...

   Usuń
 4. na ksiezycu jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem wpis jako nieco "pół-żartem, pół-serio", jednak są teorie, które udowadniają istnienie rządowych kolonii i obserwatoriów już od wielu lat istniejących na księżycu;) serdeczności, VO

   Usuń
 5. to już kwestia prestiżu USA, dopadną go za wszelką cenę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam jak zwykle najnowszy wpis;)

  Największe prywatne armie świata. Dla kogo walczą?

  http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/06/najwieksze-prywatne-armie-swiata-dla.html

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf