poniedziałek, 18 lipca 2011

Antony C. Sutton

Wiele się mówi o teoriach spiskowych, niewiele zaś o ich twórcach. Wydaje mi się, że jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają najprzeróżniejsi badacze tajemnic, jest to, że często powielają je bez najmniejszej refleksji. Co więcej, Internet umożliwił proste przeklejanie tekstów często bez podawania źródła. Z czasem zaś zanika już zupełnie co, kto i gdzie coś napisał. Łatwo takie tezy obalić albo po prostu zbagatelizować jako nieudokumentowane. W związku z tym postanowiłem przygotować coś, co może w przyszłości rozrośnie się do postaci  roboczo przeze mnie nazwanej „Encyklopedii spisku”. Będę się w jej ramach starać przybliżać czytelnikom sylwetki najprzeróżniejszych badaczy tak zwanych „teorii spiskowych”. 

Zaczniemy od prawdziwego klasyka, z którym zresztą wywiad swego czasu przetłumaczyłem i umieściłem na moim kanale YouTube (wkrótce, jak czas pozwoli przygotuję tłumaczenie kolejnego), czyli prof. Antony'ego Suttona.


Antony Ciryl Sutton (1925-2002) – ekonomista, historyk i pisarz angielskiego pochodzenia. Jest absolwentem trzech uniwersytetów, w Londynie, Gentyndze i w Kalifornii, doktorat uzyskał na uniwersytecie w Southampton w Anglii. Od 1962 roku na stałe mieszkał w USA. W latach 1968-1973 pracował w Hoover Institution, think tanku założonym przez Herberta Hoovera (prezydent USA w latach 1929-1933). Wówczas też dotarł do wielu dokumentów, które zaowocowały szeregiem prac, w tym wydanej przez HI trzytomowej pracy "Western Technology and Soviet Economic Development" (1968, 1971, 1973). W wydawnictwie tym Sutton udowodnił, że technologia, która pozwoliła Związkowi Sowieckiemu zbudować swoje imperium, pochodziła z USA (nieco informacji na ten temat można usłyszeć w przetłumaczonym przeze mnie wywiadzie). 

Poruszanie podobnych tematów nie skończyło się dobrze dla akademickiej kariery Suttona. W 1973 roku, po wydaniu książki "National Suicide: Military Aid to the Soviet Union" został wyrzucony z Hoover Institute a dodatkowo dyrektor CIA, Glenn Campbell powiedział mu na odchodnym: „nie przetrwasz” („you will not survive”). 

Nie zniechęciło to Suttona, który jeszcze więcej energii i czasu poświęcił na rzecz swoich badań. W kolejnych książkach wskazał on na fakt, iż pomoc udzielona Sowietom po 1917 roku nie była jedyną pomocą jakiej amerykańska elita udzielała totalitarnym reżimom. Podobnej pomocy udzielili oni Adolfowi Hitlerowi po jego dojściu do władzy w 1933 roku ("Wall Street and the Rise of Hitler", 1976). 

Szukając źródeł mechanizmów władzy oraz osób stojących za podejrzanymi działaniami w historii XX wieku, jako pierwszy napisał książkę poświęconą Komisji Trójstronnej, jak również dzięki pomocy Charlotte Thomson Iserbyt, byłej pracownicy Departamentu Stanu USA wszedł on w posiadanie listy członków tajnego stowarzyszenia „Skull&Crossbones” (zwanego też Skull&Bones), które opisał w książce "America's Secret Establishment: An Introduction to the Order of Skull & Bones" (1983). 

Nie wszystkie książki Suttona są łatwo dostępne. Jakkolwiek wiele z nich można znaleźć w sieci, część nie jest dostępna ani w księgarniach ani w sieci. Na moim blogu postaram się udostępniać aktywne linki do jego książek oraz wykładów, zwłaszcza do tych, które nie są podlinkowane w tak znanych źródłach jak Wikipedia. Mnie osobiście, zwłaszcza w kontekście napisanego przeze mnie niedawno artykułu o zaginięciu amerykańskiego złota, bardzo ciekawi przede wszystkim jego napisana w 1977 roku książka "The War on Gold: How to Profit from the Gold Crisis", być może ktoś życzliwy ma ją u siebie na dysku i będzie skłonny mi ją podesłać. 

Na koniec kilka cytatów na temat samego Antony'ego Suttona (tłumaczenie Orwellsky): 

Richard Pipes (Harvard): „W swoim trzytomowym szczegółowym opisie sowieckich zakupów Zachodniego sprzętu i technologii, Sutton dochodzi do wniosków niewygodnych dla wielu biznesmenów i ekonomistów. Z tego powodu jego praca może być przez wielu odprawiona z kwitkiem jako przedstawiająca skrajne poglądy, bądź też, zapewne częściej, po prostu zignorowana – nie rozumiem. 

„W celu zapoznania się z imponującymi dowodami dot. udziału Zachodu we wczesnej fazie sowieckiego wzrostu gospodarczego, zobacz: Western Technology and Soviet Economic Development: 1917-1930, Antony'ego Suttona, w którym autor wskazuje, iż „wzrost gospodarczy Sowietów w latach 1917-1930 był zupełnie zależny od pomocy technologicznej z Zachodu (str.283) i że co najmniej 95 procent infrastruktury przemysłowej otrzymało tego typu pomoc” (str.348) 

W wywiadzie jakiego udzielił Sutton niedługo przed swoją śmiercią, zapytany o to czy odniósł sukces odpowiedział: „Człowieka ocenia się na podstawie jego wrogów, William Buckley nazwał mnie frajerem. Glenn Campbell, były dyrektor Hoover Institution w Stanford nazwał mnie problemem.” 

Zachęcam do obejrzenia przetłumaczonego przeze mnie wywiadu z Antony'm Suttonem "Wall Street i Rewolucja Bolszewicka":

Dla zainteresowanych również mailowy wywiad z prof. Suttonem przeprowadzony w 1999, a więc na trzy lata przed jego śmiercią: http://www.rense.com/politics6/SKULL.htmOficjalna strona: http://www.antonysutton.com/

Inne:
7 komentarzy:

 1. SKANDALEM JEST DOŚWIADCZANIE POLIT-EKONOMICZNE I GOSPODARCZE NA WIĘKSZEJ GRUPIE LUDZI NARODZIE NA ZIEMI BEZ ZAPEWNIEŃ I OKREŚLENIA KU CZEMU TO PROCEDER PSEUDO-POLITYCZNY, PSEUDO-GOSPODARCZY TYCH MASONÓW I ILUMINATÓW ZMIERZA ŻEBY OSIĄGNĄĆ PRZEZ PRZEWROTY EFEKTY DLA POTĘG FINANSJERY CZY KORPORACJI PONADNARODOWYCH BANKÓW I WŁAŚCICIELI ZAWŁASZCZAJĄCYCH ŚWIATOWĄ GOSPODARKĘ ZWŁASZCZA ZASOBY ZIEMI BY WSZYSTKO TO ZGROMADZIĆ DLA 1% PRAWOWITYCH 12 DYNASTII Z STAREGO TESTAMENTU! PS. CZYŻ TO AKT PRAWNY DZIŚ A 99% TO CZYM SĄ?
  GDZIE JEST HUMANIZM? PRZECIW LUDZKOŚCI NIBY DLA ZIEMI PODJĘTO DZIAŁANIE TAKICH MECHANIZMÓW JAK EKSPLOATACJE, EKONOMIE, EFEKT CIEPLARNIANY BY TAK OGRANICZYĆ MASY LUDZKIE PRZEZ SEGREGACJĘ TJ INGWILACJĘ, REJESTRACJĘ, EKSPLOATACJĘ KTÓRA TO MA BYĆ TYLKO DOCHODEM DLA WŁAŚCICIELI TU ZIEMI
  TZN ŻE ERA NIEWOLNICTWA Z CZASÓW FARAONA TRWA
  PODOBNO MAJĄ ZMNIEJSZYĆ LICZEBNOŚĆ DO 500 MIL
  WSZYSTKIE DZIAŁANIA NWO SĄ JUŻ W TEJ MATERII!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałam wysłuchać wywiadu z A.Suttonem ,niestety nie działają napisy. Pozdrawiam.Marta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę nacisnąć przycisk "CC" w oknie wyświetlania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Australian contribition:
  http://www.defence.gov.au/media/download/2004/aug/250804/Winning_Peace_FS.pdf
  Operacje odzwierciedlaja polityke wielu krajow w swiecie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Swietna robota. Sutton to prawdziwa rewelacja. Duzo jego tez i dokumentów, mozna znależc w ksiązce Pierre de Villemaresta "Finansowanie nazizmu i komunizmu.http://zakazanawiedza.bugs3.com/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a%20finansowe%20komunizmu%20i%20nazizmu%20czyli%20w%20cieniu%20Wall%20Street%20-%20Pierre%20de%20Villemarest%20-%20fragm.pdf

  OdpowiedzUsuń
 7. F**K the Wall Street !

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf