piątek, 25 stycznia 2013

Chiny budują podwodną bazę. To odpowiedź na ostatnie doniesienia DARPA?

Kilka dni temu pisałem o planach DARPA na temat umieszczania "zahibernowanych" dronów na dnie oceanów. Chiny nie pozostają jednak w tyle i właśnie zapowiedziały, że zbudują podwodną bazę głębinową nieopodal swojego wschodniego wybrzeża i to najdalej w przyszłym roku!

fot. asianews.it
Projekt oszacowano na 495 milionów juanów (około 80 milionów dolarów) i mówi się, że oficjalnie powstaje on w celu wydobycia rzadkich metali oraz gazu ziemnego na dnie oceanu. O czym jednak chińscy urzędnicy już nie wspominają to fakt, że baza jest zaledwie kilka kilometrów od siedziby północnej floty Państwa Środka, w nadmorskim mieście Qingdao. Analitycy dodatkowo twierdzą, że ulokowanie podwodnej bazy nie jest przypadkowe - baza leży w strategicznym miejscu względem Korei Północnej, Korei Południowej oraz Japonii.

"Jest wiele potencjalnych miejsc, aby zbudować ten rodzaj obiektu wzdłuż wybrzeża Chin, ale fakt, że buduje się go w pobliżu północnej floty marynarki wojennej sugeruje istotną implikację wojskową" mówi Abraham Dania, wiceprezes ds. bezpieczeństwa w Narodowym Biurze Badań Azji.

Dalekomorska baza może pomóc Chinom mapować dno oceanu. Ma wspomagać działania okrętów podwodnych oraz uczestniczyć w akcjach ratowniczych oraz naprawczych. Kiedy dokładnie baza zostanie oddana do użytku nie jest jednak pewne. Lokalne władze chińskie podkreślają, że budowa ma rozpocząć się w maju tego roku, z kolei baza w pełni funkcjonować ma od 2014 r.

Czy Waszym zdaniem można powiedzieć o wyraźnym już trendzie lokowania sił wojskowych na dnach oceanów? Jakie z tego faktu mogą płynąć korzyści dla zainteresowanych państw?


Źródła: qz/stratrisks/theinnoplex

8 komentarzy:

 1. Cudnie... Niedługo Chiny będą miały najpotężniejszą armię świata. I liczebnie (już są), i technologicznie (nie przestrzegają praw patentowych + szpiegostwo na wielką skalę + ładowanie pieniędzy w infrastrukturę pozwalającą na coraz większą niezależność). Kiedyś czytałem artykuł, w którym stwierdzono, ze Chińczycy są o 25% inteligentniejsi niż reszta populacji. Czy jest to prawda to nie wiem ale język chiński określany jest jako intuicyjny, co oznacza konieczność wytężonej pracy szarych komórek.
  xxx

  OdpowiedzUsuń
 2. Chiny chyba jako jedynie dotrzymują dziś kroku USA w kwestii zbrojeń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się, że obok Chin i Rosji na uwagę zasługuja także państwa Ameryki Łacińskiej - w kilku ostatnich tekstach podkreślałem ich zaawansowanie technologiczne nawet względem USA

   Usuń
 3. W 2011 w Qing Dao nie widziało się ruskich, w 2012 już było ich sporo może to przypadkiem, może to ma powiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszamy na nasz ranking oceniający tabletki odchudzające- https://biodyne.org/

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdź otworzyć konto w banku na millennium konto bankowe

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf