czwartek, 15 września 2016

Największe porozumienie militarne podpisane USA współpracuje z Izraelem.

W środę USA z Izraelem podpisało umowę o pomocy militarnej. Kontrakt ma zakładać współpracę  militarną na okres najbliższych 10 lat i jest to największe porozumienie jakie zostało kiedykolwiek podpisane przez rząd Stanów Zjednoczonych. 


Współpraca USA i Izraela jest całkowicie oczywista i ma miejsce od kilkunastu lat. Wspólne działania militarne i nie rzadko pokrywające się cele skłoniły władzę obu państw do podpisania oficjalnego porozumienia. Przygotowania do tego kontraktu trwały prawie rok czasu i jest on zwieńczeniem wielu godzin negocjacji pomiędzy rządami obu krajów. W środę w Waszyngtonie odbyły się oficjalne uroczystości z tej właśnie okazji.

Dotychczas rząd amerykański wspomagał finansowo Izrael kwotą 3,1 mld dolarów. Kontrakt na tą pomoc kończy się w 2018 roku, dlatego jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA nalegano na wznowienie i zapewnienie stabilności współpracy obu krajów. Obecnie kwota jaka będzie przekazywana Izraelowi została podwyższona do niebagatelnej kwoty prawie 4 mld dolarów rocznie. Punktem spornym w rozmowach był nacisk ze strony USA na wsparcie projektów militarnych i zakup broni przez rząd Izraela dla wojska stacjonującego w USA. 

Różnica kwoty przekazywanej rocznie do Izraela nie różni się znacząco od tej wypłacanej dotychczas. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, po raz pierwszy USA zapewni środki na programy rozbudowy obrony przeciwrakietowej. Wcześniejsze porozumienia bilateralne stanowiły, że na ten cel będą przekazywane inne fundusze, których wysokość określane będą w innych porozumieniach. 


Official U.S. Navy Imagery (Creative Commons)

2 komentarze:

  1. I chyba tego typu programy najlepiej pokazują, które kraje są kluczowymi partnerami USA... przynajmniej do tej pory (po ew. wyborze Trumpa różnie z tym może być). W tym kontekście popatrzmy na Polskę

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf