czwartek, 5 kwietnia 2018

Eksperymenty na ludziach w USA

Niewiele osób, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie, wie o tajnych eksperymentach medycznych, które rząd amerykański przeprowadził na swoich własnych obywatelach, bez ich zgody, przez 40 lat i spowodowało śmierć wielu uczestników tych eksperymentów.


Eksperyment Tuskegee był medycznym projektem badawczym, w którym brały udział setki biednych Afroamerykanów, które miały miejsce w latach 1932-1972 w hrabstwie Macon w stanie Alabama. 

Mężczyźni  mieli kiłę, infekcję przenoszoną drogą płciową, idąc po pomoc do lekarza nie byli informowani o tym fakcie. Zamiast tego powiedziano im, że mają "złą krew" i otrzymywali placebo, nawet po tym, jak w latach czterdziestych choroba zaczęła być leczona penicyliną.

Eksperyment Tuskegee rozpoczął się w czasie, gdy nie było znanego sposobu leczenia kiły. Po rekrutacji przez obietnicę bezpłatnej opieki medycznej początkowo w projekt włączono 600 mężczyzn. 

Uczestnicy eksperymentu nigdy wcześniej nie korzystali z opieki medycznej. Lekarze z US Public Health Service (PHS), którzy prowadzili badanie, poinformowali uczestników - 399 mężczyzn z utajoną kiłą i grupą kontrolną 201 innych, którzy byli wolni od choroby - byli leczeni z powodu złej krwi, terminu powszechnie stosowane w tym czasie w odniesieniu do różnych dolegliwości.

Mężczyźni byli monitorowani przez pracowników służby zdrowia, ale tylko otrzymywali placebo, takie jak aspiryna i suplementy mineralne, pomimo faktu, że penicylina stała się zalecaną metodą leczenia kiły w 1947 roku. Badacze PHS przekonali lokalnych lekarzy w hrabstwie Macon, aby unikali kontaktów z uczestnikami eksperymentu.
Celem eksperymentu było prześledzenie całego postępu choroby, naukowcy jednocześnie zapewniali o skuteczności opieki, chociaż choroba postępowała szybko.
Peter Buxton, badacz chorób wenerycznych PHS w San Francisco, ujawnił historię przyjacielowi reporterowi, który przekazał ją innemu reporterowi, Jeanowi Hellerowi z Associated Press. Heller przerwał tę historię w lipcu 1972 roku, wywołując publiczne oburzenie i zmuszając do zamknięcia badań. 

Do tego czasu 28 uczestników zginęło z powodu kiły, 100 innych zmarło z powodu powikłań, co najmniej 40 małżonków zostało zdiagnozowanych, a choroba została przekazana 19 dzieciom po urodzeniu. 

Po części, by wspierać uzdrawianie rasowe, prezydent Clinton wystosował przeprosiny z 1997 r., Stwierdzając:

"Rząd Stanów Zjednoczonych zrobił coś, co było nie tak - głęboko, głęboko, moralnie złe ... Nie tylko pamiętamy tę haniebną przeszłość, którą możemy naprawić i naprawić nasz naród, ale pamiętamy tę przeszłość, że możemy zbudować lepszą teraźniejszość i lepsza przyszłość ".

źródło: history.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf