czwartek, 19 kwietnia 2012

Objawy kryzysu w Europie - jest gorzej niż myślimy

Na początku tego tygodnia miliarder i jeden z najbardziej wpływowych finansistów świata George Soros stwierdził, że kryzys w strefie euro wciąż narasta i istnieje ryzyko, że może on doprowadzić ostatecznie nawet do rozpadu Unii Europejskiej. Jego zdaniem jedynym środkiem przeciwdziałania dalszemu kryzysowi jest wprowadzenie rozwiązań monetarnych, dodał przy tym, że źródłem kłopotów jest również błędne rozpoznanie problemu. Co więcej podczas organizowanego w Berlinie panelu 15 kwietnia stwierdził, że upadek Europy jest przesądzony jeśli Niemcy nie zmienią swojej polityki.


Soros nie należy do osób szczególnie godnych zaufania, jednak miliarder nie jest jedyną osobą, która snuje podobne czarne scenariusze. Od wielu lat podobne opinie można słyszeć choćby u jednego z głównych krytyków Unii Europejskiej, Nigela Farage'a z UK Independence Party. Czyżby mieli oni rację? 

Michael Snyder, autor bloga Economic Collapse wykonał świetną pracę zbierając szereg statystyk pokazujących w jakiej sytuacji jest obecnie Europa. Zgromadził ich aż 27 (ja dodałem kilka kolejnych):


1. W roku 2011 grecka gospodarka skurczyła się o 6 procent i jest to piąty rok recesji z rzędu,
2. Średnia grecka stopa bezrobocia wyniosła w 2010 roku 12,5 procenta. W roku 2011 wyniosła ona 17.3 proc., a obecnie możemy mówić o 21,8 proc. bezrobotnych Greków,
3. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosi ponad 50 procent,
4. Ponad 60% mieszkańców portowego miasta Perama nie ma pracy,
5.W czasie trwania kryzysu w Grecji zamknięto blisko 20 procent sklepów detalicznych,
6. Relacja długu do PKB wynosi około 160 procent
7. Od roku 2010 pensje urzędników spadły o 40 procent,
8. Szacuje się, że w roku 2012 deficyt budżetowy Grecji wyniesie 7 proc. PKB,
9. Zobowiązania finansowe jakie Grecja będzie musiała spłacić w przyszłości wynoszą około 800 procent produktu krajowego brutto,

Na domiar złego:
10.  dochodzi do powrotu wielu poważnych chorób. Przykładowo, jak podaje Guardian tylko w przeciągu pierwszych 10 miesięcy 2011 roku liczba stwierdzonych zakażeń wirusem HIV wśród narkomanów wzrosła w centrum Aten o 1,25 %, co więcej po raz pierwszy od lat 70-tych XX wieku na południu kraju zaobserwowano powrót epidemii malarii,
11. Stopa bezrobocia wynosi tam 23,6 procenta,
13. Szacuje się, że równowartość wszystkich toksycznych pożyczek w Hiszpanii wynosi blisko 13 procent PKB,
14. PKB Hiszpanii wynosi 1,4 biliona dolarów. Trzy największe hiszpańskie banki, które zagrożone są upadkiem posiadają blisko 2,7 biliona dolarów aktywów,
15. Ceny domów spadły w 2011 roku o 11,2 procenta,
16. W ubiegłym roku liczba przejęć nieruchomości z powodu niewypłacalności dłużnika wzrosła o 32%,
17. Szacuje się, że relacja długu publicznego do PKB w 2012 roku wzrośnie o 11%,


Na domiar złego:

fot. wax115/sxc.hu
Portugalia

19. Stopa bezrobocia wynosi 15 procent,
20. Bezrobocie wśród młodzieży wynosi 35 procent,
21. Tylko w marcu portugalskie banki pożyczyły od Europejskiego Banku Centralnego 56,3 miliarda euro,
22. Według prognoz gospodarka Portugalii w 2012 roku skurczy się o 5,7 procenta,
23. Suma długu sektora rządowego, biznesowego oraz konsumentów w Portugalii szacowana jest na blisko 360 procent PKB,


Na domiar złego:
24. Jeszcze zanim wybuchł kryzys, w okresie od 1998 do 2008 roku kraj opuściło 6,5 procenta mieszkańców,
25. Wielu młodych Portugalczyków nie mogąc znaleźć pracy w rodzinnym kraju emigruje do byłych kolonii: Brazylii, Angoli i Mozambiku. Między rokiem 2009 a 2010 liczba obywateli Portugalii zarejestrowanych w konsulatach na terenie Brazylii wzrosła o 60 000 osób, z kolei liczba wiz wydanych przez Angolę wzrosła ze 156 w roku 2006 do 23,787 w 2010.26. Bezrobocie wśród młodzieży jest najwyższe w historii, wynosi 31,9 procent,
27. Szacuje się, że zadłużenie Włoch jest 2,7 raza większe niż długi Grecji, Irlandii i Portugalii razem wziętych,
28. Po dodaniu kosztów obsługi długu, szacuje się, że deficyt Włoch w 2012 roku może wynieść 23,1 proc. PKB,
29. Dług Włoch w stosunku do PKB wynosi około 120 procent,


Nie wygląda to optymistycznie prawda? A jak wynika z wielu analiz Polska może już wkrótce do tego szacownego grona dołączyć.

38 komentarzy:

 1. POLSKA JUZ JEST W TYM GRONIE TYLKO NIKT O TYM NIE MOWI A URZĘDY PRACY TUSZUJĄ BEZROBOCIE oficjalnym wykazem osób zarejestreowanych jako bezrobotne tak na prawde w polsce jest dużo większe bezrobocie niż się powszechnie uważa co wykorzystują pracodawcy do własnych celów przebierając w pracownikach i zaniżając wynagrodzenie .Mysle ze jesli chodzi o wynagrodzenie i socjal pracowniczy to do poki w rządzie lobbuje LEWIATAN WYNAGRODZENIE NIE WZROŚNIE A POLSKI Pracownik i obywatel zawsze będzie gorzej uposażony od niemca francuza itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzisz, że pracodawcy wykorzystują tą sytuację zaniżając pensję, z tym, ze mimo bezrobocia znaleźć pracownika to wręcz cud. Większość nie ma pojęcia o tym co mają robić a chcieliby zarabiać po 30 zł/h (zwykłą fizyczna praca w stolarni) bo inaczej nie opłaca im się z domu wychodzić, zasiłek i tak dostaną.

   Usuń
  2. lewiatan lobbuje? xD hahahahha
   jak sie nie chciało uczyć całe życie to potem nieroby narzekają że mało się im płaci xD i tyci tyci firemki wkręcają w jakiś lobbing hahahaha.

   Usuń
  3. Przedsiębiorcy potrzebują żeby ktoś wykonał dla nich usługę i płacą za to tyle ile muszą zapłacić. Płacą rynkową cenę. Jak Pan Anonimowy potrzebuje usługi pralni, sądzę że też płaci za nią rynkową cenę. Czy to oznacza, że Pan Anonimowy "wykorzystuje polskie bezrobocie do własnych celów przebierając w usługodawcach i zaniżając opłatę"?

   Usuń
  4. Lewiatan- pierwotny potwór morski i zły smok, Lewiatan jest potworem głębin i odpowiednikiem męskiego lądowego potwora, Behemota. W W Apokalipsie św. Jana jest to "wąż starodawny". W tradycji kabalistów Lewiatan symbolizuje Samaela, który ma być "królem piekła" i jest utożsamiany z Szatanem - co by nie pisać to nic dobrego o Lewiatanie nie znajdziemy

   Usuń
  5. Czy tak trudno się domyślać, ze nazwa "Lewiatan" nie jest przypadkowa? Bo niby dlaczego akurat taka nazwa?

   Usuń
 2. To ze polszy nie widac kryzysu, to tylko sztucznie tworzenie iluzji dobrobytu. Niestety, z gówna bata nie ukręci... w krainie syfu i malarii, gdzie nie ma przemysłu, gdzie nie ma podstaw nawet do podejrzewania, ze ten chlew ma prawo istnieć, a ta fasada "pomyślnosci" jest finansowana z grubych pożyczek na ogromny procent. Tak naprawde polsza to jest jeden wielki zasrany kibel który zasłania papierowa tapeta szczęśliwości i dobrobytu za kase MFW i jest juz tak sfatygowana, ze zaraz wszyscy ktorzy nie chcieli wiedziec jak jest, ujrzą w jakim głębokim szambie jest ta zasrana kraina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego, jak Ci się nie podoba to nikt ci tu nie karze siedzieć. Pracy na świecie w bród. Powiedz tylko w jakim miejscu na świecie jesteś bym nigdy nie trafił w miejsce o tak niskim poziomie kultury.

   Usuń
 3. Tylko patrzeć kiedy Polacy wyjdą na ulicę... Hmm... już wychodzą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zauważyłem. Tak ciotowatego społeczeństwa jak obecnie jeszcze nie mieliśmy.

   Usuń
  2. I tu się niestety muszę z kolegą zgodzić :/

   Usuń
  3. E,.. no jaka władza taki naród. Ryba bowiem psuje się od głowy :>

   Usuń
  4. Trzeba zauważyć że młodzi gniewni wyjechali. A w Polsce zostali ci którzy jakoś dawali radę i (być może) mają już rodziny. Także nie wyjdą na ulicę po to by się narażać i stracić pracę za nie obecności czy też inne pierdoły. Masz pracę to wiesz jak ciężko znaleźć inną o podobnej płacy.

   Usuń
 4. A teraz odczytajcie te same wartości wskaźników dla Polski i spójrzcie jak wielkimi ignorantami jesteście twierdząc, że jesteśmy w tym gronie.

  OdpowiedzUsuń
 5. 3 różne źródła kryzysu... Włosi mają bardzo dużo oszczędności (nikt w Europie tyle nie ma)... Hiszpański kryzys nie jest spowodowany rozrzutnością tylko bańką na rynku nieruchomości... statystyki oderwane od rzeczywistych przyczyn... w Hiszpanii bezrobocie na poziomie 20% utrzymuje się od lat (było tam takie nawet w czasach wzrostu)... Model krajów południowych jest taki, że kobiety raczej nie pracują tylko zajmują się domem... Wszystkie przypadki można sobie porównywać na poziomie liczb procentów, ale takie porównania nic nie mówią jak tylko, że jedna liczba jest większa od drugiej... nie oddają niczego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Kraje południowej europy same sobie zapracowały na kryzys !!! Lenistwo lenistwo i jeszcze raz lenistwo... Niestety ludzie tam żyjący mają taki charakter (szczególnie Grecy, nawet kto był tam na wakacjach to na pewno zauważył jak tam bezstresowo sobie żyją) - powolutku, bez pośpiechu byle do popołudniowej sjesty a potem fajrant. Wcześniejsza emeryturka przed pięćdziesiątką, a jak się nie da to się kalectwo wymyśli i na rentę... no i jeszcze zapomogę od państwa. Ostatnio czytałem jak w Grecji kilkaset tysięcy osób było na recie bezpodstawnie !! dopiero w czasie kryzysu rząd zajął się kontrolą i sprawdzaniem takich osób !! Złodzieje i lenie !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezstresowe życie a lenistwo to jednak co innego. Cały sektor prywatny wraca do pracy po sjeście o 17. i pracuje do 21.
   Jeśli mówisz o budżetówce, to owszem, masz rację, ale czy u nas jest inaczej? Prawo do wcześniejszych emerytur miała niemal cała budżetówka, popatrz na ludzi, którzy odchodzili na emerytury w latach 90. - ile mieli lat odchodząc z pracy? Zdecydowana większość jakoś właśnie koło pięćdziesiątki. Paniom w kasach biletowych PKP ten przywilej zabrano ledwo kilka lat temu, służbom mundurowym obecnie. A ile u nas bezterminowych rent (tych, których nie można zrewidować) za przysłowiowego świniaka? Przejdź się do przychodni, gdzie działa zespół orzecznictwa o niepełnosprawności, a zobaczysz z pewnością przynajmniej jednego rześkiego awanturnika, bez problemu biegającego po korytarzu i wymachującego rękami, któremu "należy się 1. grupa". Teraz się ich odsyła, a 10 lat temu wszyscy dostawali renty. Odsyła się, a powinno kierować pozew o próbę wymuszenia świadczeń z budżetu.
   Także nie trzeba się oglądać na południe i przypisywać całemu narodowi negatywnych cech, wystarczy uważniej obserwować własne podwórko. Gdyby spojrzeć na polskie społeczeństwo z zewnątrz, generalizując podobnie jak Ty, to spokojnie można "złodziejami i leniami" nazwać też Polaków.

   Usuń
 7. UE i Strefa Euro sie nie rozpadnie z powodu ze politycy beda dązyc do zaciesnienia wspolpracy miedzy krajami by pozniej UE stala sie krajem podzielonym na Landy a to wszystko prowadzi do stworzenia globalnego rzadu

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak już ludzie wezmą się do pracy i nauki zamiast wychodzić na ulicę i strajkować, jak już pracownicy przestaną myśleć jak otrzymać zasiłek lub chorobowe zamiast pracować i jak już pracodawcy przestaną myśleć jak otrzymać dotację na kretyński pomysł i zamiast tego wezmą się za tworzenie miejsc pracy i tworzenie firm przemysłowych i handlowych to spokojnie miniemy kryzys szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gospodarka oparta o zarzadzanie zasobami planety ziemia. Brak rzadow i podzialu na kraje, ludzie musza zrozumiec, ze sa jednym gatunkiem i przestac walczyc. Nalezy powstrzymac ekspansje militarna USA, ktora trwa od przeszlo 20 lat. Najwazniejesze, musimy jak naszybciej wyleciec w kosmos, znamy juz zdatne do zamieszkania planety ... ziemia powinna zostac rezerwatem gdzie swobodnie moga zyc inne gatunki ... my zas straznikami tego rajskiego ogrodu. Koniec z produkcja wszystkiego co nie moze przetrwac mniej niz 500 lat, ubrania, pojazdy, ..., wporowadzenie na swiatowa skale nanotechnologii ... duzo tego ale jak ze zmiana wszystkiego wytrwale realizujac zalozenia dojdziemy do punktu kiedy osiagniemy szczescie i z radoscia sppojrzymy na konsekwencje naszych dzialan ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to mi pachnie komunizmem;-))

   Usuń
  2. "znamy juz zdatne do zamieszkania planety ... ziemia powinna zostac rezerwatem gdzie swobodnie moga zyc inne gatunki ... my zas straznikami tego rajskiego ogrodu. "
   Niepiśmienny debil.

   Usuń
 10. Co zniszczyło te kraje? ZAGRANICZNE MARKETY. Tak, sklepy które nie płacą podatków w kraju (tylko za granicę), niszczą lokalnych przedsiębiorców i wyzyskują pracowników.
  Najbogatsze kraje Unii mają ściśle określone zasady, przykładowo 6 sieci marketów na kraj, z czego 4 RODZIME i 2 zagraniczne. W tych krajach (jak i w Polsce) jest hulaj dusza, marketów jak grzybów po deszczu, a 90% z nich to firmy zagraniczne.
  Najgorsze jest to, że ludzie myślą iż kupują tanio i są szczęśliwi, ale ich pieniądze idą na Niemców, Francuzów czy Anglików, tamte kraje się rozwijają, płacą wyższe zasiłki i emerytury. My klepiemy biedę i sami się na nią skazujemy robiąc zakupy w marketach zagranicznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, zniszczyły go zasiłki dla nierobów, dla matek i niewiadomo kogo - choć z jakiej paki im się to należy. zmniejszyć podatki to odłożą sobie na czarną godzinę, a tak to państwo wszystkim tyłek podciera i wszyscy na tym tracą

   Usuń
  2. Te dane statystyczne były podane po to, aby udowodnić, że mleko i miód tam nie płynie ale smród i zgnilizna-pozostałość po wizji wielkiej Europy. Bardzo wysokie datki socjalne, kreowanie sztuczne pieniądza i wprowadzenie durnej nierealnej waluty Euro. To tylko jedne z powodów...

   Usuń
 11. liczba zakażeń wirusem HIV w Atenach wzrosła o 1% czy 1250%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. potem się dziwić że ten kraj się nie rozwija, jak ludzie są niedorozwinięci? ile to może być 1,250%? won do 1 klasy podstawówki!

   Usuń
  2. do kultury na tak wysokim poziomie nie mam nawet ambicji startować, ale w mojej niekulturalnej, skrajnej niewiedzy i niedojrzałości zadałem proste pytanie. jeśli szanowny uczony byłby tak łaskaw oświecić mnie niegodziwego, bardzo byłbym rad.

   Usuń
  3. Biję się w pierś nie zauważyłem i przekopiowałem liczbę prosto ze strony. To zatrważająca liczba to rzecz jasna 1,25% (już poprawiłem). Swoją drogą taką właśnie liczbę podaje autor na stronie gazety:

   http://www.guardian.co.uk/world/blog/2012/mar/15/greece-breadline-hiv-malaria

   Usuń
 12. zamiast do unii trzeba bylo pozostac wolnym krajem i zajac sie handlem z rosja i bylymi jej republikami. rynek zbytu ogromny. ale oczywiscie bydlo wybierane przez bydlo nie przemyslalo takiej strategii. piec lat debile marnuja na przygotowania do imprezy, ktora ta raptem dwa tygodnie i znaczenie dla gospodarki ma zerowe a nawet ujemne gdyz czesc bydla bedzie mniej produktywna w okresie euro 2012 ( piwo, mecz, kac, piwo, hafty, piwo, mecz, mocz, itp.) autostrady trzeba budowac z mysla o jak najlepszym wykorzystaniu ich przez kolejne dziesieciolecia na korzysc gospodarki a nie na dojazd bydla do stadionu.
  i jeszcze jedno uswadomienie. ropa na gieldach swiatowych jest w takiej samej cenie dla wszystkich kupujacych. niech ktos uswiadomi bylo ze jest dymane przez bydlo rzadzace, gdzie litr w polsce kosztuje $1.80 a w usa $0.95.

  OdpowiedzUsuń
 13. Teraz to jest po ptokach, a problem mozna bylo rozwiazac bardzo prosto, nie trzeba bylo blokowac bankructwa Grecji, wtedy stracili by tylko "Chciwi" , zbankrutowane banki upanstwowic, tak sie robi z kazdym co dom kupi, a nie moze splacic.
  Tylko Chciwi potrzebuja Dojna Krowe, a ta jest dzis UE, a w szczegolnosci NIEMCY!
  Merkel na poczatku chciala bankructwa Grecji, ale potem Chciwi wyciagneli z rekawa Jokera , czytaj Ackermanna a ten Merkel przekonal, ze trzeba Chciwych ratowac, a teraz Chciwi dziekuja po swojemu!

  OdpowiedzUsuń
 14. Musimy się przestać kłócić i zacząć wspólnie działać. Nadal będziecie liczyć na Tuska, Kaczyńskiego albo Paligłupa? Odejdźmy pokojowo od "systemu" i zbudujmy taki kraj, jaki potrafimy - przynajmniej będzie NASZ! --- kontrowersyjnekontrowersje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ketrab - Całkowie się z tobą zgodzę, nareszcie ktoś myślący, a nie ograniczone ludki i mądrale widzące tylko: (Donka,Kaczora,Paligłupa) i ich bezsensowne pierdolenie o wszystkim i o niczym.

  OdpowiedzUsuń
 16. W Polsce jest tylu bezrobotnych bo wszyscy skończyli studia jako rehabilitanci i marketingowcy i nic nie umieją a chcą zarabiać min 5000 (służbowe auto smatfon i extra wyjazdy na wakacje) i cały dzień chcieliby nic nie robić tylko na necie siedzieć.Na zachodzie takie leniwe spo0łeczeństwo wykształciło się wcześniej.Całe południe europy to lenie i darmozjady do których państwa dopłacały całe lata.Wiem jak pracują włosi bo pracowałem z italiancami.W Polsce wiele osób całe życie nic nie robiło i dostało wcześniejszą emeryturę (znam pewną panią która całe życie w zakładzie spała lub czytała gazetki i jeszcze miała wypadek w pracy bo jak spała to spadła z krzesła)Europa niestety idzie w kierunku państwa wyznaniowego bo największy przyrost naturalny jest w rodzinach arabskich najczęściej siedzących na socjalu a polacy zapieprzają i tu w holandi płacą podatki jak wszyscy zwroty mamy dięki temu że jesteśmy biedakami i mało zarabiamy a to do nas wszyscy sapią bo 1-2% naszych rodaków robi dziadostwo.Mniejszość jeszcze arabska wykorzystuje "poprawność polityczną" do swoich celów a dopiero się zacznie jak dorośnie pokolenie wyżu demograficznego już w każdym mieście jest meczet(Rotterdam największy w europie i miasto rządzone przez araba) wiec raczej jak nic się nie zmieni to do 50 lat jeden rząd muzułmański i szariat w europie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Akurat Ahmed Aboutaleb (ten jak go określasz "arab co rządzi w Rotterdamie") ma umysł i serce holenderskie, dobrze zdaje sobie sprawę z problemu zalania kraju przez ludzi z Maroka i głośno nawołuje, by ci ludzie nie wykorzystywali Holandii braniem wszelkich socjalek i integrowali się z krajem w którym żyją. Wystarczy się lekko zainteresować tematem, a nie oceniać kogoś tylko dlatego, że jest ...arabem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Polecam wszystkim już teraz zacząć szukać informacji o stanie gospodarczym Polski :) ... że by nie było znowu mówione że "mądry polak po szkodzie"

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeżeli chodzi o Georga Sorosa to faktycznie jeżeli chodzi o jego osobę nie jest to w prawdzie mówiąc na tyle rzetelny i i godny zaufania gość , jednak z drugiej strony biorąc pod uwagę teraźniejszą sytuacje w Europie , przesłanki ku jego słowom stają się jak najbardziej prawdopodobne. Co do naszego narodu jestem skłonny przychylić się do stwierdzenia , że czas nie stoi w miejscu , my tak , a kryzys czekał nie będzie.

  http://rybaaak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. A tu się nagle pojawiły jeszcze inne problemy... jak na przykład pandemia...

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf