czwartek, 5 kwietnia 2012

Czy staniemy się cyborgami?

Scenariusz, w którym ludzie ścigają cyborgi, nie trzyma się kupy, ponieważ w przyszłości nie da się oddzielić jednych od drugich. Dziś leczymy chorobę Parkinsona za pomocą implantów mózgowych wielkości fasolki. Zwiększcie możliwości tego urządzenia jakiś miliard razy i zmniejszcie jego rozmiar o jakieś sto tysięcy, a będziecie mieli jako takie pojęcie, co będzie się działo za 25 lat. To nie będzie coś w rodzaju: „Dobra, cyborgi na lewo, ludzie na prawo”. Jedni i drudzy będą całkiem nierozdzielni.  
                                                                                                                                                                                      Raymond Kurzweil

Nie będzie żadnych cyborgów. Nie będzie tajemniczych blade runnerów polujących na zbuntowane roboty ani potężnych maszyn, które zbuntują się przeciwko swoim stwórcom. Będzie tylko człowiek. Albo raczej post-człowiek. Tak można potraktować słowa jednego z najbardziej znanych futurystów naszych czasów Raymonda Kurzweila, którego zdaniem wykorzystanie technologii do ulepszania nas samych pozostaje już tylko kwestią czasu.

reklama Nike z Oscarem Pistoriusem
To, jak blisko jesteśmy momentu kiedy granica między człowiekiem a maszyną ulegnie zatarciu wydaje się być coraz bliżej o czym świadczyć może opublikowany przez Google materiał filmowy, który wywołał ogromne poruszenie w sieci. Firma od dawna jest w czołówce tworzenia nowych technologii internetowych, jednak wprowadzenie na rynek opracowanych przez internetowego giganta okularów zupełnie zrewolucjonizuje korzystanie z sieci, która do tej pory pozostawała czymś dla nas zewnętrznym - wymagającym komputera lub telefonu, zalogowania się a następnie wpisania polecenia z pomocą odpowiednio spreparowanego interface'u.
 
Dzięki okularom Google'a Internet stanie się immanentną częścią naszego życia, ułatwiającą nam życie i funkcjonowanie w nasyconym technologią świecie. Czy będzie krokiem w stronę cyborgizacji człowieka? 

Cyborg to połączenie człowieka i maszyny, warto więc się przyjrzeć innym rozwiązaniom, które powoli przybliżają nas do tego stanu.

 

W wydanej niedawno grze komputerowej Deus Ex: Human Revolution w roku 2027 ludzkość zupełnie uzależniła się od cybernetycznych wszczepów i implantów. Historia ta zainspirowała Roba Spencera do nakręcenia filmu dokumentalnego poświęconego cyborgizacji dziejącej się już teraz. Sam Spencer jest osobą, która w sposób szczególny rozumie to czym jest rozwój podobnych technologii - sam jest współczesnym cyborgiem, który po stracie w wyniku wypadku oka zainstalował w swoim oczodole mikrokamerę.  "Eyeborg" w nakręconym materiale spotkał się z osobami, które już dziś udowadniają, że to co kiedyś było przedmiotem literatury fantastycznej dziś powoli staje się faktem: Miiko Terhoi z Finlandii, któremu po utracie wzroku wszczepiono chip połączony z nerwem wzrokowym czy Jasona Hendersona i Keirona McCammona, korzystających z mechanicznych implantów rąk.

źródło: Ekso
Zapewne to właśnie próby walki z kalectwem mogą stać się głównym źródłem odkryć zbliżających nas w kierunku cyborgizacji. Żeby daleko nie szukać - ostatnio sprzedano pierwszy egzemplarz rewolucyjnego egzoszkieletu umożliwiającego chodzenie osobom sparaliżowanym od pasa w dół. Opracowany przez firmę Ekso Bionics urządzenie przywraca sprawność osobom z uszkodzeniami rdzenia kręgowego czyniąc tym samym kolejny krok w technologii łączenia ciała ludzkiego z maszyną.

Czy nie jest symbolicznym fakt, że do udziału w igrzyskach olimpijskich zakwalifikował się południowoafrykański sprinter, Oscar Pistorius któremu wcześniej amputowano nogi poniżej kolan? Dzięki specjalnym protezom Pistorius zdolny jest stanąć w szranki ze "zwykłymi" biegaczami. "Blade runner" bo tak go nazwano stał się już jedną z twarzy kampanii reklamowych koncernu Nike. Wraz z sukcesami Pistoriusa pojawiają się już pytania dotyczące tego czy przypadkiem jego implanty nie okażą się nawet zbyt skuteczne i nie skłonią ambitniejszych zawodników do podjęcia drastycznych kroków i amputacji własnych kończyn. Choć może to szokować to czy taki scenariusz nie jest możliwy? 

Dziś jeśli możemy mówić o procesie cyborgizacji to ma on miejsce głównie w kontekście osób, których naturalne organy bądź kończyny zostały w jakiś sposób uszkodzone, jednak nie można wykluczyć możliwości, że ludzie zaczną decydować się na dobrowolne ulepszenia. Obok wymienionych wyżej rozwiązań w kolejce czekają kolejne, jak choćby urządzenia pozwalające  sterować elektroniką za pomocą myśli, które z pewnością poprawią funkcjonalność wymienionych urządzeń. 

A czy Wy zgodzilibyście się na tak daleko idące zmiany w Waszych ciałach?

5 komentarzy:

  1. A co złego jest w technice? Trzeba wyraźnie oddzielić od siebie technologię i technikę od moralności i etyki. Urządzenia po prostu są tym, co zaprojektujemy, to są zwykłe rzeczy takie jak stół czy krzesło. Jak je wykorzystamy to jest sprawa etyki i moralności. Skoro technika może pomagać w życiu i nie naruszać jednocześnie Boskich praw, to dlaczego uważać ją za coś złego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozwolę sobie nawet pójść dalej: a co jeżeli nie będziemy mogli przeżyć bez tych zmian? Tylko czy większość je zaakceptuje. Może się okazać że sprawdzi się scenariusz z X-Men'ów - grupa ludzi obdarzonych niezwykłymi zdolnościami zostaje zepchnięta na margines społeczeństwa. Z zazdrości lub strachu są szykanowani.

    Pytanie czy ludzkość będzie gotowa?

    OdpowiedzUsuń
  3. W tym rzecz - gdzie jest granica między człowieczeństwem? Jeśli człowiek jest więcej niż tylko ciałem, posiada duszę, ta powinna odnaleźć się nawet w cybernetycznym ciele, tak jak to miało miejsce w świetnej serii Ghost In the Shell.

    OdpowiedzUsuń
  4. Scenariusz wydaje sie prawdziwy i przewidywalny. Nowe technologie beda w stanie zastapic czesci ludzkiego organizmu. Co za tym idzie..ulepszyc ich własciwosci..
    jesli np dzieki nowoczesnym materiałom tj nanorurki bedziemy mieli miesnie 30x mocniejsze to można sobie wyobrazić możliwości takiego ciała.
    Pojawia siępytanie czy bedziemy mmusieli sie pozbyc w tym celu swojego ciała naturalnego..a przynajmniej jego części..
    Czy sport w takim wypadku będzie miał jescze sens czy bedzie to juz tylko kwestia bardziej zaawansowanego technicznie ciala.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf