czwartek, 27 września 2012

Rosja pracuje nad budową superbombowca

Kontynuując zapoczątkowane wczoraj rozważania nad Rosją, trzeba odnotować wdrażany właśnie program budowy nowoczesnego superbombowca, który stał się priorytetem dla władz na Kremlu. Program PAK DA ma stać się dumą rosyjskiego lotnictwa. Jednak według ekspertów superbombowiec będzie nieużytecznym i drogim w utrzymaniu „białym słoniem”.

fot. pilotsandplanesmilitary.com
Celem Perspektywicznego Kompleksu Latającego dla Lotnictwa Dalekiego Zasięgu, czyli programu PAK DA, jest stworzenie strategicznego bombowca, który będzie wykorzystywany do ataków na trudno dostępne cele przy wykorzystaniu broni konwencjonalne i atomowej. Maszyna ta ma zastąpić obecnie posiadane prze Rosję Tu-96 i Tu-160.

Choć dopiero niedawno o programie tym zrobiło się głośno, jego początki sięgają lat 80-tych poprzedniego wieku. Już wtedy miała powstać nowa maszyna, która zastąpi niespełniającego wymagań Tu-160. Jednak upadek ZSRR przerwał na jakiś czas pracę nad programem. Jego wznowienie nastąpiło dopiero w 2007, kiedy rozpoczęto nowy etap prac koncepcyjnych.

W 2011 roku nastąpiło wyraźne ożywienie w pracach nad programem bowiem stał się on częścią Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2011-2020, którego celem jest przeobrażenie rosyjskiego wojska. PAK DA otrzymał wtedy błogosławieństwo duetu Miedwiedwiew-Putin i stał się oczkiem w głowie władz rosyjskich. Wtedy także zaczęto roztaczać wizje niesamowitych możliwości bombowca. Zachwalanie tego programu ma na celu rozbudzić zazdrość innych państw.

Od tego czasu rozpoczęto aktywne prace nad budową superbombowca, który ma być niewidzialny dla radarów, posiadać nowoczesne systemy celowania, systemy do walki elektronicznej oraz systemy nawigacyjne. Dzięki temu maszyna ta ma stanąć na najwyższym poziomie technologicznym na świecie. Według planów prototyp bombowca miał powstać w 2020 roku, a w 2025 wejść już do użytku służb wojskowych. Jednak ostatnio plany te opóźniły się o dekadę.

Przyczyną opóźnienia najprawdopodobniej są niezwykle wysokie koszta realizacji programu i brak funduszy wynikający z niedoszacowania kosztów, które mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dlatego budowa bombowca może przeciągać się w czasie, jednak ze względu na prestiż na arenie międzynarodowej program ten nie upadnie. Co więcej, armia najprawdopodobniej wyposażona zostanie jedynie w kilka drogich superbombowców, które wykorzystywane będą głównie w celach propagandowych.

Ponadto program PAK DA ma swoich przeciwników wśród rosyjskich elit. Jednym z nich okazał się Dmitrij Rogozin, nowy wicepremier w rządzie Miedwiediewa i szef Komisji Przemysłu Zbrojeniowego. Uważa on, że wydawanie tak ogromnych kwot mija się z celem, bowiem maszyna ta w momencie wejścia do produkcji będzie już przestarzała technologicznie. W wywiadzie dla gazety "Wzglijad" powiedział wyraźnie, że przy obecnym poziomie broni przeciwlotniczej te samoloty zostaną zestrzelone długo przed osiągnięciem celu.

Czy Waszym zdaniem superbombowiec mimo wszystko spełni swoją rolę i przyniesie uznanie dla Rosji?



5 komentarzy:

  1. Rosja i tak nie dogoni w technologii wojskowej USA.. no chyba, że stanie się jakiś cud;)

    OdpowiedzUsuń
  2. szkoda kasy na te żelastwo... miliardy dolarów... a zwykli ludzie w Rosji nie mają co do garnka włożyć... "wielka polityka i wielcy politycy"... tylko poczekać jak ludzie w końcu przejrzą na oczy - nie tylko w Rosji, ale i w innych krajach, a przysłowiowe robinhoodowskie "odbieranie bogatym i dawanie biednym" będzie miało bardzo praktyczny wymiar...

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tego, co kiedyś czytałem o ten bombowiec ma wręcz miażdżyć osiągami amerykański B2 Spirit, więc z tą techniką rosyjską nie jest tak najgorzej. A opłacalność ? Każdy przecież wie, że budowanie takiej broni to tylko zagrywka polityczna a nie budowanie realnego środka bojowego. Podobnie jak B2, który jest podobno niesamowicie nieopłacalny w utrzymaniu pewnie będzie latał tylko na pokazowe loty i ćwiczenia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż, polityka to w dużym stopniu przede wszystkim gra pozorów.

      Usuń
  4. Rozpoczyna się fala antagonizmów.

    W Europie toczy się po cichu wojna o przetrwanie między członkami Unii, USA podsyca konflikty na bliskim wschodzie, kraje islamskie w tym arabskie wygrażają Izraelowi i USA, Chiny z Japonią odnawiają nienawiść, Rosja wygraża USA i wszystkim sąsiadom.

    Egoizm spuszcza psy z łańcucha. Coraz silniej da się odczuć że ludzie wpadają w spiralę pragnień, których nie są wstanie zaspokoić, dotyczy to zarówno przeciętnego mieszkańca naszej planety jak i polityków, urzędników czy biznesmenów.

    Ego na każdym poziomie egzystencji już nawet nie próbuje zachować pozorów przyzwoitości czy skromności, ale po prostu otwartym tekstem czy aktem wyciąga rękę po cokolwiek, byle mogłoby zaspokoić ból spowodowany brakiem przyjemności.

    Jednak każda próba zaspokojenia materialistycznego pragnienia kończy się jeszcze większym pragnieniem, które wywołuje jeszcze większe cierpienie i ból. Ta spirala niezaspokojonych pragnień dąży do stanu w którym nastąpi nieskończona liczba możliwych żądań w czasie zero, co spowoduje chaos.

    Dlatego coraz silniej będziemy odczuwać te ciosy spowodowane brakiem, ponieważ nie potrafimy zmienić intencji z brać dla siebie na brać aby dać.

    Istotą naprawy naszego egoizmu jest zmiana kierunków przepływu pragnień. Aby tego dokonać jedynym sposobem na to jest zmiana intencji jako warunek podstawowy. Brać tyle ile potrzebuję aby przeżyć a resztą podzielić się z innym, czyli innymi słowy brać z natury tyle, aby nie trzeba było magazynować i aby sama natura mogła utrzymywać równowagę.

    Jeśli tego nie dokonamy dobrowolnie to zostaniemy zmuszeni ciosami. Niestety, ale proces zmierzający do chaosu prawdopodobnie jest już nie do odwrócenia a ciosy które na nas spadną będą tragiczną lekcją w historii cywilizacji, którą zapamiętamy na całe milenia, oczywiście dla tych którzy to przetrwają. Blokowanie i magazynowanie dóbr jest czysto egoistycznym odruchem, jest przejawem chciwości wynikającej z lęku przed brakiem, ale czego...?

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf