środa, 2 października 2013

Wielki wyciek ropy - morze zanieczyszczone bardziej niż myślano

Koncern naftowy BP został oskarżony o zaniżanie liczby baryłek ropy jakie dostały się do Zatoki Meksykańskiej podczas słynnego wycieku jaki miał miejsce w 2010 roku.

plama ropy widziana z kosmosu/fot. WikiCommons
Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości 3 lata temu do wody wyciekło 4,2 miliony baryłek nafty, jednak pracownicy naftowego giganta utrzymywali, że w rzeczywistości ilość ta była blisko o połowę mniejsza - podaje serwis RT. Teraz będą zmuszeni zapłacić od 1 100 do 4 300 dolarów kary za każdą baryłkę, co oznacza, że kara w sumie może wynieść nawet 18 miliardów $. Jest o co się spierać, gdyż gdyby karę naliczono według szacunków BP, to jej wysokość wyniosłaby około 10 i pół miliarda. Mimo wszystko jednak jak podają media już teraz koncern ma środki w wysokości 42 miliardów dolarów zarezerwowane na wypłatę odszkodowań. Kwota ta ma zostać podzielona między państwa, które leżą u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej i ucierpiały w wyniku wycieku.

Wyciek ropy naftowej w Zatoce rozpoczął się na początku kwietnia 2010 roku po tym jak na platformie wiertniczej Deepwater Horizon doszło do wycieku a następnie wybuchu, w wyniku którego zginęło 11 osób a wiele innych zostało rannych. Sama platforma wkrótce zatonęła a ropa, która dostała się do wody doprowadziła do największej katastrofy ekologicznej w historii Stanów Zjednoczonych. Wyciek trwał do 12 lipca kiedy to na dno została spuszczona ważąca 75 ton kopuła, która zatamowała płynącą ropę. Zdaniem Briana Barra reprezentującego poszkodowane strony firma była nieprzygotowana na podobną sytuację i ignorowała ostrzeżenia o możliwym wycieku.
 

Wydarzenie to boleśnie odbiło się na wizerunku i omal nie doprowadziło BP do bankructwa powodując nagły spadek akcji koncernu na giełdzie w Londynie.

źródło: RT.

3 komentarze:

  1. Może nie powinineś pisać "morze" przez ż.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz jest w porządku. Gratuluję poczucia humoru. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf