wtorek, 17 marca 2015

Czy Rosja może stać się krajem muzułmańskim?

Zdjęcia Paryża, Marsylii czy Londynu, na których co raz częściej można zobaczyć grupy modlących się muzułmanów to już standard. Dużo mówi się też o zachodnioeuropejskich konwertytach, którzy przeszli na islam i teraz walczą po stronie Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Mało kto jednak wie, że znany opozycjonista Aleksander Litwinienko na łożu śmierci przyjął islam i zmarł jako muzułmanin. Nie jest przy tym odosobniony w swoim wyborze, gdyż wśród Rosjan islam staje się co raz popularniejszy.

Muzułmanie żyją w Rosji od stuleci, dawniej byli przede wszystkim reprezentowani przez Tatarów, jednak islam jest też popularny wśród narodów Azji Środkowej i Kaukazu. Istotne jest jednak przy tym to, że przy malejącej liczbe rodowitych Rosjan populacja muzułmanów stale rośnie. Jak podaje Richard Pipes tylko w Moskwie przeciętna rosyjska kobieta rodzi średnio 1,1 dziecko, podczas gdy kobieta pochodzenia tatarskiego ma już tych dzieci sześcioro, zaś matki pochodzenia czeczeńskiego czy inguskiego potrafią mieć średnio dziesięcioro dzieci.Chociaż Rosja nie publikuje oficjalnych statysyk dotyczących demografii dzielących przyrost naturalny na poszczególne grupy etniczne to jednak Mark Admonanis z Forbesa wysilił się na stworzenie interesującego opracowania dotyczącego poziomu rozrodczości w poszczególnych republikach na terenie kraju. Przede wszystkim okazało się, że w republikach zdominowanych głównie przez ludność słowiańską średnia liczba urodzin (w Rosji i tak niewysoka) jest o 3% niższa niż w pozostałych. Ponadto, jak podaje portal The Weekly Number muzułmańska populacja w Rosji charakteryzuje się też znacznie niższą średnią wieku od innych grup etnicznych.

Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia ideologia. Przy bankructwie komunizmu młodzi mieszkańcy Rosji poszukują pomysłu i nowego systemu wartości: rosnącym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć nie tylko nacjonalizm rosyjski, ale też choćby tatarski, do tego dochodzą takie ideologie jak eurazjatyzm czy też mający szczególnie silne oparcie w Czeczeni radykalny islam, którego popularność znacznie wzrosła wraz z wybuchającymi w tym kraju wojnami. Sam Ramzan Kadyrow ma szczególnie silną pozycję w obozie Władymira Putina, oficjalnie blokuje on działalność radykalnych islamskich bojówkarzy, lecz w praktyce wykorzystuje ten potencjał do własnych celów tworząc własną armię. Czy kiedyś, w momencie słabości Kremla nie skieruje tej armii przeciwko swoim dotychczasowym protektorom?

Ramzan Kadyrow3 komentarze:

 1. Pytanie tylko skąd pan Richard brał te swoje magiczne dane :P
  Patrząc na wikipedie (fakt dużo tam syfu ale w kwestii czysto statystycznej raczej można jej zaufać) to tak źle jak podali nie jest. Średnia dzietność dla północnego Kaukazu wynosi ok 2 czyli na granicy zastępowalności pokoleń. Raczej włodarze Kremla powinni się obawiać dzietności na Syberii która jest wielka, ale tylko w rejonach wiejskich. Takie dramatyczne różnice w dzietności populacji występują chyba tylko w Europie zachodniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleksander Dugin już proponował by religią państwową Rosji był Islam. Po drugie wikipedia po względem statystycznym to propagandowa statystyka rodem z ZSRR np. w kwestii liczby miliarderów na świecie, ich majątków, czy ilości wyznawców danej religii i etnicznej populacji. Jako haniebny przykład podam iż na Ukrainie jest 3 miliony etnicznych Polaków a podają iż ok 150 tysięcy, czyli 20 razy mniej! Tak samo jest w statystykach innych grup etnicznych, np. Arabów - jest to spowodowane błędnymi danymi, poprawnością polityczną, cenzurą, dezinformacją i manipulacją oraz stosowaniem zakłamanych definicji w danej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, z resztą Rosjanie są w ogóle oszczędni w publikacji jakichkolwiek danych statystycznych, stąd w większości przypadków takie prognozy trzeba traktować bardzo ostrożnie.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf