czwartek, 15 grudnia 2016

Krótkie badanie pozwoli stwierdzić czy jesteś psychopatą.


Jak dotąd naukowcy nie stwierdzili jednoznacznie co odpowiada za zespół zachowań określanych jako psychopatycznych. Badania genetyczne wskazują jednak, że nasze geny mogą odgrywać w tej kwestii kluczową rolę.


Według badań posiadanie jednego genu może odpowiadać za zwiększone ryzyko gwałtownych lub agresywnych zachowań . Gen MAOA (monoaminooksydazy A) nazywany "Genem Wojownika" kontroluje produkcję białka, który rozkłada neurotransmitery aminowe, takie jak dopamina, serotonina i noradrenaliny, które mają wpływ na nasz nastrój.


Osoby z wariantem genu zwanego MAOA-l, produkują mniej białka w wyniku czego w ich organizmie gromadzi się nadmiar substancji chemicznych powodujących możliwe zaburzenia zachowania. Naukowcy uważają, że mogą one prowadzić do impulsywnych działań (takich jak jak hiperseksualność), zaburzenia snu, zmiany nastroju i skłonności do przemocy. 


"Psychopatia może być dziedziczna, a wydaje się mieć swoją podstawę przynajmniej w części "biologicznych "czynników związanych z podstawowym systemem emocjonalnym. Dojrzały psychopata nigdy nie rozwinął kompletnego zestawu emocji pro-społecznych, takich jak empatia, poczucie winy", powiedział Richard Wiebe, który specjalizuje się w związku pomiędzy psychologią i kryminologią w Fitchburg State College w Fitchburg, MA, USA. Wiebe dodał jednak, że dziedziczność podstawowych czynników genetycznych mają być jeszcze ostatecznie ustalone. "Innymi słowy, wiemy, że zmienna zależna, czyli psychopatia jest dziedziczna, ale nie znamy tylu przyczyn, aby powiedzieć jednoznacznie że jest ona dziedziczna."
Eksperci podkreślają, że ten gen posiada około 40% populacji. Wiele osób, u których go znaleziono są normalnie funkcjonującymi obywatelami, którzy nigdy nie mieli problemów z prawem. Badania pozwoliły zatem dojść jednoznacznie do wniosku, że nie tylko sam gen a środowisko może wpływać jako katalizator do niepoczytalnych zachowań.

źródło: ncbi.nlm.nih.gov

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf