czwartek, 19 stycznia 2017

5 rzeczy, które wpływają na cenę bitcoina

Najpopularniejsza kryptowaluta świata, choć wieszczono jej już kilkakrotnie upadek, wciąż ma się dobrze. Nawet ostatni, niezwykły dynamiczny skok wartości połączony z równie dynamicznym upadkiem nie sprawił, że bitcoin się skończył. Co jednak tak naprawdę wpływa na jego cenę? Poniżej zestawienie 5 głównych czynników, które wpływają na wartość BTC.
Popyt i podaż

Nie uwzględnienie tego czynnika byłoby intelektualną nieuczciwością - bitcoin, podobnie z resztą jak "zwykłe" waluty również podlega wahaniom rynku a jego cenę kształtują popyt i podaż. Rosnące zainteresowanie inwestorów sprawi, że cena kryptowaluty wzrośnie, jeśli z kolei jakiś większy podmiot zdecyduje się na wyprzedaż swoich rezerw BTC, wówczas cena spadnie. Proste. To co odróżnia bictoina od walut typu dolar, euro czy złotówka to fakt, że jego przyrost jest przewidywalny i zależny głównie od mocy obliczeniowych całej sieci, co więcej istnieje pewność, że w pewnym momencie wykopany zostanie ostatni bitcoin i kryptowaluta nie będzie inflacjogenna. 

Szum informacyjny

Anglojęzyczni analitycy używają terminu "media & news coverage", ale termin związany z szumem jest znacznie bardziej trafny - wskazuje on bowiem na dużą ilość informacji i zdarzeń pozbawionych większego znaczenia, lecz wpływających na nastroje osób zainteresowanych tematem. To sprawia, że ulegają oni emocjom pochopnie sprzedając lub kupując bitcoiny na rynku. 

Regulacje rządowe 

Skończyły się czasy gdy bitcoin był jedynie ciekawostką, zabawką dla komputerowych maniaków i antyrządowych libertarian. Dziś w sprawie bitcoina stanowisko zajmują co raz to kolejne rządy i ministrowie, pojawiają się pomysły na regulację rynku BTC a także propozycje opodatkowania transakcji za ich pośrednictwem. Można dyskutować co do sensowności tych rozwiązań, lecz finalnie widać wyraźnie, że bitcoin opuścił swoją niszę. Kiedy więc kolejne rządy publikują swoje raporty lub też deklarują wprowadzenie odpowiednich regulacji, rynek reaguje a cena się zmienia. 

Duzi inwestorzy

W tym przypadku, podobnie jak w poprzednich sytuacjach trudno uznać ów czynnik za jednoznacznie pozytywny lub negatywny. Z jednej bowiem strony bitcoinem zainteresowały się duże fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa zarządzające miliardami dolarów, które liczą na korzystny zwrot z poniesionych inwestycji, z drugiej tzw. 'big business' pozostaje sceptyczny wobec rynku kryptowalut i znacznie więcej środków inwestuje na rynku tradycyjnym. 

Rozwój technologii

Najważniejsze to moc obliczeniowa - jej dynamika jest mocno skorelowana z szybkością sieci bitcoina i innych kryptowalut, wpływa też na ilość i częstotliwość wykopanych bloków oraz szybkość transakcji, które ostatnimi czasy znacznie się spowolniły, co może zniechęcać wielu nowych użytkowników. 

W kwestii technologii ważną rolę odegrać może także blockchain, czyli technologia będąca osnową bitcoin. Jej popularyzacja wpływa pośrednio także na cenę i wiarygodność najpopularniejszych kryptowalut. 

Sytuacja międzynarodowa

Chiny, Brexit, kryzys w strefie euro, konflikty zbrojne - wszystko to sprawia, że cena bitcoina ulega wahnięciom. Jak jednak pokazało dotychczasowe doświadczenie, są to wahnięcia korzystne, wydaje się bowiem, że tam gdzie rządy mają problem, kryptowaluta zyskuje na zaufaniu. 


3 komentarze:

 1. Ciekawa analiza... Jeśli Pan pozwoli to rzucę podobną prowokację intelektualną:
  Co się stanie, gdy władze Grecji i/lub Włoch zrezygnują z Euro? Wydaje się, że ulica niekoniecznie w to wejdzie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Stanowczo skończyły się czasy, gdy była to tylko ciekawostka. Nawet polscy posłowie zaczęli coś wspominać, że chcieliby prawnie to uregulować (czyli najpewniej odpowiednio opodatkować).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze próby opodatkowania miały miejsce w USA, oczywiście, nikt się tym za specjalnie nie przejmował.
   Bitcoin daje anonimowość, dlatego niestety wiele transakcji w darkweb jest przeprowadzana właśnie za ich pomocą.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf