wtorek, 16 czerwca 2020

Rosja oskarża o szpiegostwo czołowego naukowca

Rosyjscy prokuratorzy oskarżyli jednego z najbardziej cenionych w kraju specjalistów w dziedzinie hydroakustyki i uznanego na całym świecie eksperta w regionie arktycznym o szpiegowanie chińskiego wywiadu. Rozwój ten uwypukla relacje konkurencyjne między dwoma sąsiadującymi krajami, które w ostatnich latach miały tendencję do współpracy przeciwko temu, co postrzegają jako wspólne zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Naukowiec, o którym mowa, to dr Valery Mitko, badacz hydroakustyki z St. Petersburgh, który jest także prezesem Rosyjskiej Arktycznej Akademii Nauk. Śledczy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), rosyjską agencją bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu, oskarżają dr Mitko, 78 lat, o dostarczenie tajnych dokumentów chińskiemu wywiadowi.

FSB po raz pierwszy zatrzymał doktora Mitko w lutym, kiedy powrócił ze zwykłego stanowiska jako profesor wizytujący na Dalian Maritime University. Dalian Maritime University, położony w północno-wschodniej prowincji Liaoning w Chinach, w pobliżu granicy z Koreą Północną, jest uważany za najważniejszą chińską uczelnię wyższą w zakresie przedmiotów morskich, a wiele jej projektów badawczych finansowanych jest bezpośrednio przez chińskie Ministerstwo Transportu. Według źródeł dr Mitko wygłosił serię wykładów na Uniwersytecie Dalian na początku 2018 r.

Po powrocie z Chin do Rosji dr Mitko został zatrzymany i umieszczony w areszcie domowym. FSB twierdzi teraz, że rosyjski naukowiec podał chińskie informacje niejawne dotyczące podwodnego wykrywania okrętów podwodnych. Agencja twierdzi, że dr Mitko otrzymał płatności w zamian za udostępnienie tych informacji chińskim szpiegom. Jednak prawnicy dr Mitko twierdzą, że informacje, które udostępnił Chińczykom, „pochodziły z otwartych źródeł” i że nigdy świadomie nie skontaktował się z chińskimi agentami wywiadu.

W ostatnich latach doszło do kilku aresztowań rosyjskich naukowców, których FSB oskarżyło o dostarczanie Chinom informacji niejawnych. W ubiegłym tygodniu zwolniono z więzienia Vladimira Lapygina, 79-letniego badacza awioniki, który został uwięziony w 2016 r. Za rzekome przekazywanie Chinom tajnych informacji o projektach rosyjskich samolotów hipersonicznych. W 2018 r. Rosyjskie władze zarzuciły Viktorowi Kudryavtsevowi, badaczowi z rosyjskiego instytutu specjalizującego się w projektowaniu rakiet i statków kosmicznych, przekazując tajne informacje o statku kosmicznym badaczom z Instytutu Von Karmana ds. Dynamiki płynów w Belgii. FSB twierdziło, że niektóre z tych informacji trafiły w ręce chińskie.

Dr Mitko, skazany za przestępstwo szpiegowskie przeciwko państwu rosyjskiemu, grozi kara do 20 lat więzienia. Odrzuca zarzuty przeciwko niemu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf