wtorek, 28 lutego 2017

Upadek ISIS nie będzie związany z przegraną walką na froncie


Państwo Islamskie przechodzi załamanie finansowe. Tak twierdzą wyniki badań przeprowadzone przez grupę badawczą z siedzibą w Londynie we współpracy z jedną z wiodących międzynarodowych firm księgowych. Niedawno opublikowany raport został zatytułowany kalifat w upadku: oszacowanie fortuny finansowej Państwa Islamskiego.


 Analiza, która stanowi podstawę raportu została przeprowadzona przez naukowców w Międzynarodowym Centrum Badań nad radykalizacją, ośrodek badawczy, który działa na Wydziale Studiów Wojennych w College King w Londynie. Autorzy raportu współpracowali z analitykami finansowymi z Ernst & Young, spółką brytyjska, która często uznawana jest za jedną z największych na świecie firm księgowych.

Raport podważa powszechnie akceptowane twierdzenie, że Państwo Islamskie jest najbogatszym organizacją terrorystyczną w historii. Jego autorzy twierdzą, że bogactwo tej organizacji jest łączone z funkcją  "quasi-państwa", z terytorium geograficznym znajdującym się pod jego kontrolą i ludności z zastrzeżeniem, że mieszkają w nim. Kontrola terytorialna, mówią autorzy raportu, pozwala ISIS zgromadzić znaczne dochody ze źródeł, takich jak podatki bezpośrednie i pośrednie, wydobywania zasobów naturalnych i konfiskaty mienia od obywateli, między innymi. Choć wiele z działalności finansowej Państwa Islamskiego jest ukryta, badanie korzysta z otwartych źródeł do twierdzenia, że ​​przychody grupy w 2014 roku było blisko $ 2 mld USD. W ubiegłym roku, jednak całkowity dochód zgromadzonych ze wszystkich źródeł spadł do mniej niż $ 900 milionów dolarów, zmniejszy się on jeszcze o jakieś 45 procent, twierdzą naukowcy.

Powodem spadku jest to, że finansowanie modelu dochodów ISIS jest bezpośrednio związane z jego kontrolą terytorialnym. W porównaniu do szczytu swej potęgi na wiosnę 2014 roku, Państwo Islamskie, straciło kontrolę na ponad 60 procentach terytorium w Iraku i prawie jednej trzeciej jej terytorium w sąsiedniej Syrii. Ponieważ siły koalicyjne zaczynają odbijać Mosul, terroryści stoją w obliczu potencjalnej utraty swojej stolicy handlowej. Zmiany te będą nadal poważnie obniżać podstawę opodatkowania grupy i poważnie ograniczyć swoje źródła przychodów. Nie ma żadnych oznak, jak twierdzą naukowcy, że Państwu Islamskiemu uda się opracować nowe formy przychodów, które nie są podłączone do bezpośredniej kontroli terytorialnej. Jednak autorzy badania ostrzegają, że potencjalny upadek finansowy państwa islamskiego nie zapobiegnie przeprowadzenia działań terrorystycznych na Bliskim Wschodzie i poza nim.

2 komentarze:

  1. "Kontrola terytorialna, mówią autorzy raportu, pozwala ISIS zgromadzić znaczne dochody ze źródeł, takich jak podatki bezpośrednie i pośrednie, wydobywania zasobów naturalnych i konfiskaty mienia od obywateli, między innymi."

    To chyba oficjalnie, poprawne politycznie zdanie na ten temat... Bo prawda jest inna i pewien układ finansuje terrorystów dolarami.

    OdpowiedzUsuń
  2. To informacja jaka znajduje się w raporcie. Nie porusza on kwestii, która niedawno była opisywana na blogu http://orwellsky.blogspot.com/2017/02/isis-znalazo-nowy-sposob-finansowania.html

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf