wtorek, 23 maja 2017

Fotografowanie ludzi przez ściany? Nowe technologie zaskakująWi-Fi przenika przez ściany, fakt ten można wziąć za pewnik, na co dzień korzystając z urządzeń z dostępem do sieci. Fanów nowości technologicznych na pewno zaciekawią najnowsze badania prowadzone nad urządzeniem, które w łatwy sposób pozwoli na szpiegowanie dosłownie każdego. 


Routery odbijają i rozpraszają sygnał od obiektów, tworząc z naszego domu, biura coś w rodzaju niewidzialnej dla ludzkiego oka żarówki. Niemieccy naukowcy chcą wykorzystać tą właściwość tworząc fotografie 3d obiektów wewnątrz pomieszczenia, dokonując pomiaru na zewnątrz. 


"Technologia pozwala na zeskanowanie czyjegoś pomieszczenia dzięki transmisji Wi-Fi" poinformował w wywiadzie dla Tech Insider Phillipp Holl. 
Holl początkowo zbudował urządzenie jako część swojej pracy licencjackiej z pomocą opiekuna naukowego Friedemanna Reinharda. Na początku maja praca została szczegółowo opisana w Physical Review Letters. 

Autor projektu informuje, że urządzenie znajduje się w fazie prototypu i ma ograniczoną rozdzielczość, nie mniej jednak, prawdopodobnie z czasem uda się je na tyle udoskonalić aby możliwie jak najwierniej odwzorowywać wnętrze pomieszczeń. Na tym etapie urządzenie potrafi zarejestrować wszystkie obiekty większe niż 4 centymetry. Oznacza to, że w każdym budynku można zarejestrować od zewnątrz co w danym momencie robią domownicy. 


W jaki sposób będziemy "widzieć przez ściany"?


Możliwość "oglądania" przez ściany za pomocą Wi-Fi jest znana od lat. 

Metoda Holla polega na korzystaniu z dwóch anten, z których jedna się porusza a druga zamontowana jest na stałe. Stała antena rejestruje tło pola Wi-Fi oraz odległości, w obrębie pola. Druga antena rejestruje pole Wi-Fi z różnych punktów. Opracowana technologia jest o tyle intrygująca, że wykorzystywane anteny nie muszą być dużych rozmiarów, wystarczą takie jak w smartphonie. Holl wykorzystuje także do pomiaru fazę światła. 

Sygnał z obu anten jest jednocześnie wprowadzany do komputera i oprogromowania, które bada różnice natężenia faz dając możliwość utworzenia obrazów 2D, później tworząc hologram 3D. 

Przy dobrze rozwiniętej technologii będziemy w stanie sprawdzać prawie na bieżąco co sąsiedzi w domu robią w danym momencie.
3 komentarze:

  1. To aż trochę przerażające :D Za chwile wszyscy w obawie przed szpiegami zaczną rezygnować z Wi-Fi

    OdpowiedzUsuń
  2. Tego chyba nawet w filmach Sci-Fi nie robili :D No cóż... ciekawa opcja :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba zbliżamy się do niebezpiecznej granicy, w której prywatność zaniknie. Choć obecnie nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek zamontował w domu router, który może sprawić, że ktoś będzie go podglądał... I mam nadzieję że do routerów, które są już dostępne na rynku nie da się dodać funkcji podglądacza :D

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf