Wojna nuklearna między Indiami, a Pakistanem wywołałaby globalną katastrofę ekologiczną
Pakistan i Indie nie są w dobrych stosunkach politycznych, a do tego są dysponują pokaźnym arsenałem broni nuklearnej.
Ponieważ napięcia polityczne między tymi dwoma krajami zaczyna osiągać temperaturę wrzenia. Science Advances rozpoczęło obliczanie potencjalnych kosztów wojny nuklearnej między Pakistanem, a Indiami w nadchodzącej dekadzie. Zderzenie nuklearne nie tylko bezpośrednio doprowadziłoby do śmierci milionów ludzi, ale mogłoby również wywołać ogromną katastrofę klimatyczną na świecie i masowy głód, nawet jeśli wojna będzie zlokalizowana w Azji Południowej.
Te dwa kraje posiadają obecnie zapasy po około 140-150 głowic, a do 2025 r. zapasy te mają wzrosnąć do 200-250. Badanie to opiera się na założeniu, że Pakistan zaatakowałby cele miejskie, bronią jądrową o wadze 150 kiloton, podczas gdy Indie odpowiedziałyby zrzuceniem pocisków jądrowych o masie 100 kiloton, na miasta swoich sąsiadów. Bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę w 1945 roku przez USA, była o wadze 15 kiloton. Zarówno Indie, jak i Pakistan są gęsto zaludnione, więc te ataki mogą doprowadzić do natychmiastowej śmierci od 50 do 125 milionów ludzi.
Ocenia się, że burze z tlących się miast mogą uwolnić od 16 do 36 teragramów sadzy do atmosfery. Może to wystarczyć, aby wywołać efekt "jądrowej zimy". Obfitość czarnego węgla i sadzy w stratosferze blokowałaby bezpośrednie światło słoneczne przed dotarciem do powierzchni ziemi, co skutkowałoby ochłodzeniem powietrza o 2-5°C. Zmniejszyłoby to również opady śniegu i deszczu od 15 do 30 procent.
Spadek światła spowodowałby duże straty rolne, zmniejszając tempo, w którym rośliny magazynują energię w postaci biomasy, co doprowadziłoby do globalnego głodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się swoimi uwagami