poniedziałek, 28 października 2019

Według źródeł ISIS szybko zastępuje martwego przywódcę byłym lojalistą Saddama


Zaledwie dzień po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone zabójstwa przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego, według źródeł źródła, bojowa grupa sunnicka zastąpiła go byłym oficerem wojskowym Iraku. 


Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że al-Baghdadi, samozwańczy kalif Islamskiego Państwa Iraku i Syrii (ISIS), zmarł w wyniku detonacji wybuchowej kamizelki. Podobno zrobił to po tym, jak został osaczony przez wojska amerykańskich sił specjalnych w swojej kryjówce w północno-zachodniej wiosce Barisha, która znajduje się w syryjskiej prowincji Idlib w pobliżu granicy z Turcją.

Od niedzielnego ogłoszenia przez Biały Dom ISIS milczy. Źródło wywiadu podobno powiedziało Newsweekowi, że sunnicka grupa bojowników wyznaczyła nowego przywódcę zaledwie kilka godzin po zabiciu al-Baghdadiego. Amerykański magazyn informacyjny przywołał „regionalnego urzędnika wywiadu”, który poprosił „nie być identyfikowanym po nazwisku lub narodzie”. Urzędnik powiedział, że al-Baghdadi został zastąpiony przez Abdullaha Qardasha (na zdjęciu), byłego wysokiego rangą oficera armii irackiej, który służył pod nieżyjącym przywódcą kraju Saddamem Husseinem. Imię Qardash jest często pisane po angielsku Karshesh, a także w niektórych dokumentach jest określany jako Hajji Abdullah al-Afari - prawdopodobnie jego pseudonim ISIS.

W sierpniu tego roku al-Baghdadi podobno wyznaczył Qardash na szefa biura zajmującego się sprawami religijnymi ISIS, znanego jako „sprawy muzułmańskie”. Uważa się, że nominacja została zaakceptowana, a nawet ogłoszona w Amaq, półoficjalnej agencji informacyjnej grupy bojowników. Ale nazwa Qardash nie została ponownie wymieniona w kolejnych komunikatach ISIS. Według Newsweeka były oficer armii irackiej „przejął szereg obowiązków od al-Baghdadiego” przed jego śmiercią. Anonimowy oficer wywiadu regionalnego powiedział prasie, że rola al-Baghdadi w ISIS była „w dużej mierze symboliczna” w ostatnich miesiącach. Był „figurantem [i] nie brał udziału w codziennych operacjach. Wszystko, co zrobił, to powiedzieć tak lub nie - nie planuje - dodał funkcjonariusz wywiadu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf